פרופ׳ עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה וטיפול נמרץ בביה"ח איכילוב, שוחחה אמש (שבת) עם דנה ויס ב"חדשות סוף השבוע" והתייחסה לנושאים הבוערים סביב גל התחלואה בקורונה. מטות תקפה את התנהלות הממשלה וטענה לחוסר בהירות והחלטיות מצדם בכל הנודע למגבלות על הלא מחוסנים. עוד התייחסה לסערת מכונות ה"אקמו" והבהירה – אין מספיק צוותים כדי לתפעל עוד מכונות.

עושים סדר: אלו השינויים בתו הירוק

"הבעיה כרגע, או האירוע הגדול פה זה האנשים הצעירים הלא מחוסנים", דרשה להבהיר מטות כבר בתחילת הריאיון. "אלו אנשים צעירים ובריאים, שלשמחתנו הם לא מתים מקורונה, הם מחזיקים מעמד הרבה זמן ורובם באמת מחלימים - הם מחלימים מבחינת הווירוס בדם". 

"הממשלה צריכה להיות יותר החלטית"

לדברי הפרופ׳, אותם צעירים שהחלימו מקורונה עדיין לא התאוששו מהמחלה והם מועברים "ממתחמי קורונה אל טיפול נמרץ של ה׳לא קורונה׳. למעשה הם לוקחים מקום של אוכלוסייה אחרת, של חולי טראומה או מושתלים או כאלו שעברו ניתוחים. אנחנו צריכים לבחור מקומות איפה אנחנו מאשפזים אותם. יש אפשרות למנוע את המצב הזה, זה לא משפיע רק על הלא מחוסנים שמחליטים להתאבד במידה כזו או אחרת - על כולנו פה זה משפיע".

מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
הצוותים הרפואיים מותשים | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מטות הבהירה שחוסר בהירות רב נובע מהתנהלות הממשלה: "כממשלה הם צריכה להיות הרבה יותר החלטיים, יש רמזור תשתמשו בו, אל תתחילו עם הגבלות. אני לא צריכה לשלם מחיר עבור האוכלוסייה שלא מתחסנת. הדברים האלה מטושטשים והם פוחדים ולא נעים להם להגיד. צריך לצאת עם זה חד משמעית - או שאתה כרגע מתחסן או שאתה עובר בדיקה כל שלושה ימים".

 

 "זו מלחמת התשה של שנתיים"

 

"מתוך המאומתים 3% בלבד הם מחוסנים באופן מלא, 70% לא חוסנו כלל ויתר האחוזים לא חוסנו באופן מלא", סיכמה מטות. "למה ה-3% האלה היו צריכים לסבול. הדבר היחיד שהממשלה צריכה להיעשות זה להגיד שכל המחוסנים אין עליהם הגבלות וכל הלא מחוסנים, שלא רוצים לעשות בדיקות – חייבים להיבדק פעמיים בשבוע, אחרת זה פשוט הפקרות".

 ״הצוותים הרפואיים הקיימים מאוד עייפים״

לבסוף התייחסה מטות לטענות כי אין מספיק מכשירי הנשמה עבור החולים שסובלים מאי-ספיקה. לדבריה הבעיה היא לא במלאי אלא בכוח האדם  - הלא קיים – שצריך בשביל לתפעל עוד מכונות. "יש מכשירי ׳אקמו׳ ואפשר לקנות עוד, לא ברור לי מי יפעיל אותם. אחד המחדלים הגדולים ביותר זה ששנה וחצי לתוך המגיפה צוותי הרפואה לא הכפילו את עצמם".

 

בדיקת קורונה מהירה (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
בדיקת קורונה מהירה | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

"יש שני דברים שאנחנו ממש צריכים להתחנן בפני הממשלה", אמרה מטות והצביע לעבר התנהלות הקואליציה. "האחד זה הגבלות ברורות לגבי הלא מחוסנים - ברורות וקשות. בבקשה תנו לכל השאר לחיות - זה רוב המדינה. הדבר השני זה לתת כסף למשרד הבריאות - אנחנו חייבים עוד צוותים. האלו הקיימים מאוד עייפים, זו מלחמת התשה של שנתיים".