מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר הערב (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות" כי אם עד עכשיו התחלואה הקשה הייתה נפוצה בעיקר בקרב מבוגרים, כעת מתחילים לראות תחלואה קשה גם בקרב בני 35 ויותר. בריאיון התייחס פרופ' אש להחלטת ה-FDA שמנת החיסון השלישית תינתן רק לבני 65 ומעלה, בניגוד למבצע החיסונים בישראל: "לא הופתעתי - אני חושב שזו הייתה החלטה סבירה בראי המצב בארה"ב".

בתוך כך, נתוני משרד הבריאות שהתפרסמו הערב מצביעים על עלייה במספר החולים קשה ומספרם עומד כעת על 717, לעומת 661 בדיווח הקודם – מתוכם 195 מונשמים. מספר המתים במגפה עלה ביממה האחרונה ב-13 ועומד כעת על 7,507 בני אדם. 

4,863 נדבקים התגלו ביממה האחרונה, שיעור המאומתים – 6.3%. מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1. מספר המתחסנים במנה השלישית עבר את ה-3 מיליון ועומד כעת על 3,031,423, לעומת 5,574,359 במנה שנייה ו-6,061,244 מתחסנים במנה ראשונה.

"הם החליטו לגבי ארה"ב", הסביר פרופ' אש את ההחלטה של מינהל התרופות האמריקני שלא לאשר מנה שלישית לצעירים. "הם אחרינו חודשיים-שלושה במובן של ההתחסנות. זאת הייתה ההחלטה שלנו בתחילת הדרך – לחסן את המבוגרים, כך שההחלטה הייתה סבירה. אני מעריך שככל שיעבור הזמן הם יקבלו עוד החלטות בעניין".

פרופ' אש הסביר מדוע בישראל התקבלה החלטה לחסן בני 16 ויותר במנה שלישית, ואילו בארה"ב הוחלט עדיין שלא: "אנחנו חיסנו מוקדם וחיסנו מהר, כך שהייתה לנו אוכלוסייה גדולה שבבת אחת היעילות של החיסון התפוגגה. עמדנו בפני מצב של הדלתא יחד עם התפוגגות החיסון והיינו צריכים להגיב. אנחנו הגבנו באמצעות החיסון השלישי. בארה"ב המצב אחר, שם יש הרבה לא מחוסנים בכלל וזה עיקר הבעיה שלהם ובזה הם רוצים להתמקד. היה חשוב להם להגן על האוכלוסייה היותר מבוגרת ולהתמקד בלא מחוסנים בכלל".

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, למרות שידוע שעיקר התחלואה הקשה בקרב מבוגרים - "עכשיו אנחנו מתחילים לראות תחלואה קשה בקרב בני 35 ויותר, כלומר אנשים יחסית צעירים. כך שחשוב למנוע גם את זה. בגילים יותר צעירים כמובן שהתחלואה הקשה יותר נדירה, אבל יש השפעות ארוכות טווח שאנחנו עדיין לא יודעים מה הן".

על החששות שיכולות לעלות בקרב צעירים בעקבות החלטת ה-FDA, הבהיר פרופ' אש: "אנחנו צריכים להסביר למה זה חשוב. אני אומר שברמת התחלואה של היום, כשיעילות החיסון שלך פגה, אתה חשוף מאוד להדבקה ותמיד יותר טוב להתחסן מאשר להידבק. הדבקה יכולה לגרום לתופעות לוואי או לסיבוכים הרבה יותר קשים מאשר החיסון".

ה-FDA, ארכיון (צילום: רויטרס)
פרופ' אש: "בארה"ב מעדיפים להתמקד בלא מחוסנים ובמבוגרים" | צילום: רויטרס

פרופ' אש מקווה שבעזרת ההסברה של משרד הבריאות ההחלטה של ה-FDA  לא תפגע במבצע החיסונים. "אנשים צריכים להבין שהדרך שלנו לצאת מהגל הזה זה רק באמצעות החיסון", הוא מדגיש. "התחלואה עדיין גבוהה, ההדבקות רבות ויש הרבה חולים קשה – אנחנו חייבים לעצור את הגל הזה ואנחנו יכולים לעשות את זה באמצעות החיסונים". בהמשך הוסיף: "בימים האחרונים בגלל החגים הנתונים מבלבלים. אני מקווה שאנחנו בדרך למטה, כלומר פחות תחלואה, בזכות החיסונים".