ירידה במאומתים, מספר החולים קשה נותר יציב: מנתוני משרד הבריאות שמתפרסמים הבוקר (שני) עולה כי חלה ירידה במספר המאומתים היומי שעומד על 6,456. 40% מהם מהחברה הערבית. לאחר יומיים של עלייה בתחלואה הקשה, היום במחלקות הקורונה ישנם 714 מאושפזים במצב קשה - מתוכם 194 מונשמים. בכך נמשכת היציבות בנתון שבחודש האחרון לא הצליח לרדת משמעותית מתחת לרף ה-700 חולים קשה.

מרבית הנדבקים החדשים הם צעירים וכ-40% הם ילדים עד גיל 11. שכבות הגיל 40-12 מהוות יחדיו כ-42% מהתחלואה החדשה אתמול. למרות שמרבית הנדבקים הם צעירים, 80% מהמאושפזים במצב קשה בבתי החולים בחודש האחרון היו בני 50 ומעלה.

מנכ"לי בתי החולים דיווחו אתמול לבכירי משרד הבריאות על מחסור במכונות הנשמה ומצוקת מיטות ביחידות הטיפול הנמרץ. חלק מבתי החולים לא פתחו מחלקות טיפול נמרץ עבור חולי קורונה בעקבות מחסור בכוח אדם ובציוד. במקביל, כאלף אנשי צוות רפואיים נמצאים בבידוד, מתוכם כ-330 אחים ואחיות שנעדרים ממצבת כוח האדם במחלקות בעקבות בידוד או הידבקות בנגיף.

בזמן שבמשרד הבריאות מסמנים יעד חדש - הגעה ל-4 מיליון מתחסנים במנת הדחף בתוך חודש, אמש דווח במהדורה המרכזית כי בממשלה שוקלים להטיל הגבלות קשות יותר על מי שלא יתחסן במנה השלישית. ההגבלות הללו עשויות להשפיע באופן מהותי על חיי היום-יום של כל מי שיבחר שלא להתחסן במנה הנוספת.

בין ההגבלות שנשקלות על לא מחוסנים במנה השלישית: החלת התו הירוק בקניונים מ-15 באוקטובר, בדיקת PCR על חשבונם ביציאה מהארץ, קיצור תוקפה של בדיקת האנטיגן ל-24 שעות במקום 48 שעות, ייקור הביטוח הרפואי בשל תוספת סיכון, התניית לימודי נהיגה וטסט בהתחסנות, התניית טיפול רפואי לא דחוף בהצגת בדיקה וחובת התחסנות במקומות עבודה (מוסדות חינוך ובריאות).

אמש התראיין שר הבריאות ניצן הורוביץ למהדורה המרכזית ואמר כי "התו הירוק בא להעיד שמי שנושא אותו מחזיק בחיסון בעל תוקף. ראינו בארץ ובמקומות רבים בעולם כי כעבור חמישה-שישה חודשים רמת החיסוניות יורדת ולכן יש צורך בחיסון שלישי. מה שאנחנו דורשים זו הגנה על מי שמגיע. בחוץ אנחנו מבצעים החרגות כמו שהחרגנו את חובת המסכות במקומות פתוחים".

"אנחנו לא רוצים סגר, הכול פתוח בניגוד לעבר", המשיך הורוביץ. "אנחנו לא רוצים לסגור שום עסק ושום דבר. משרד הבריאות עוקב אחר הנתונים ומתאים אותם כמו במערכת החינוך ובמדיניות החזרה לארץ. אם לא היינו הולכים על החיסון השלישי - המספרים היו הרבה יותר קשים".