המסקנות שאחרי הביקור: פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא, פרסם מסקנות ראשוניות לאחר שביקר באומן בראש השנה – וקבע שעקב כך שמגפת הקורונה ככל הנראה תמשיך ותלווה אותנו עוד תקופה ממושכת, יש לגבש מתווה לאירועים המוניים אחרים בחו"ל – למשל, נסיעה של ישראלים רבים למשחק הקלאסיקו. בנוסף, ממליץ פרופ' זרקא כי יש לחייב בדיקת קורונה רק דרך מפעיל רשמי אחד בחזרה ארצה – זאת בעקבות החשד שהתעורר לזיופי בדיקות. עוד המליץ הפרויקטור על הפעלת טיסה מיוחדת להשבת חיוביים לנגיף לארץ.

פרויקטור הקורונה,פרופ' סלמאן זרקא
פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא

הלקחים המוצעים לשנה הבאה:

מתווה ייחודי: יצירת מתווה שיאפשר מענה ייחודי, כולל תקנות - ייתכן ונדרש לבחון מענה לאירועים המוניים הקורים בחו"ל בהם משתתפים ישראלים בכמות גדולה, כולל לדוגמה משחק כדורגל (סופר קלאסיקו). המתווה המשפטי מחייב הסדרה מעוד מועד.

חיוב ביצוע בדיקת PCR טרם הנסיעה: צמצום התחלואה באירוע עצמו ע"י חיוב בדיקת PCR (או בדיקה אחרת בהתאם למידע שיהיה באותו מועד). בדיקה מקדימה לצד אישור נסיעה למחלימים ולמחוסנים תקטין את סכנת ההדבקה אך לא תמנע אותה כליל, במיוחד שיש משתתפים ממדינות אחרות וגם כאלה שלא ייסעו ישירות לאומן.

חיוב ביצוע בדיקת PCR על ידי מפעיל אחד טרם החזרה ארצה: על מנת לצמצם את ייבוא הנגיף ויצירת מעגלי הדבקה בארץ, יש חובה לבצע בדיקת PCR (או בדיקה אחרת) טרם העלייה לטיסה. מוצע שנחייב כי בדיקה זו תיעשה ע"י גורם מטעמנו שאנו סומכים על תוקף הבדיקה והמפעיל (מד"א, לדוגמה). ייתכן ולשם חיוב המתפללים להיבדק אצל ספק בודד, יהיה צורך לבחון מימון לבדיקות אלו או לפחות סבסוד. יש צורך בהסדרה כי בדיקת מפעיל זה היא התנאי לעלייה לטיסה ובדיקה אחרת לא קבילה. סוגיה זו היא קריטית ליכולת השליטה שלנו.

בדיקת קורונה בנמל התעופה בן גוריון (צילום: פלאש 90)
בדיקות קורונה בנתב"ג. ארכיון | צילום: פלאש 90

טיפול בחולים/ בחיוביים: מתוך דאגה לחולים, דאגה לחזרת החיוביים ארצה בצורה נשלטת, והן לטובת יחסינו
עם אוקראינה, מציע פרופ' זרקא להיערך לטיסה מיוחדת לחיוביים שתביא ותם ארצה. בנוסף, הוא מציע לבחון את בידודם במלונית ייעודית.

מניעת הדבקה בארץ: אנשים עם בדיקה שלילית טרם הטיסה (הנעשית בצורה תקפה ועל ידי מפעיל מוסכם) יחויבו בבדיקה חוזרת בארץ אחרי 72 שעות (לאו דווקא בכניסה בנתב"ג). שתי בדיקות אלו (טרם הטיסה ובארץ אחרי 72 שעות) יסייעו לנו לאתר הדבקות - במיוחד באירוע עם סיכון הדבקה גבוה.

הפרויקטור מציע כי לקחים אלה יכוונו אותנו להיערכות לאירוע בשנת 2022, יחד עם לקחים נוספים וספציפיים לכל גורם. עוד ציין פרופ' זרקא כי בסיור שערך במתחם הקבר והתפילה באומן נצפו מפגעים בטיחותיים ותברואתיים חמורים שמחייבים עיסוק דחוף לא מההקשר של הקורונה.