המאבק בהתפשטות וריאנט דלתא: כמיליון איש בישראל שיכולים להתחסן - עדיין לא עשו זאת. ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ תולים את ההחלטה על סגר רביעי - בהצלחת מבצע החיסון. ככל שפער הלא-מחוסנים יילך ויצטמצם, כך לדבריהם יפחת הצורך בהגבלות נוספות.

לפי נתוני משרד הבריאות, הכפר הבדואי ביר הדאג' בנגב, הוא בעל שיעור ההתחסנות הנמוך ביותר למנה הראשונה - רק 2.5% מכלל התושבים. אחריו מובילים את רשימת היישובים הלא-מחוסנים כפרים בדואים נוספים באזור הנגב כמו שגב שלום, לקיה, כסייפה וחורה.

מפת ההתחסנות בישראל - הרשימה המלאה

יותר מרבע מיליון לא-מחוסנים הם מתוך החברה הערבית - מתוכם 240 אלף הם בני 16 עד חמישים. איימן סיף, פרויקטור הקורונה למגזר הערבי חזר השבוע לתפקידו כדי לסייע במאמץ ההתחסנות ואמר: "עיקר הבעיה שלנו זה באוכלוסייה הבדואית בדרום והבעיה הכי גדולה שלי היא אצל בני הנוער - שם שיעור ההתחסנות עומד על כ-16% בלבד". הוא הוסיף ואמר כי בחברה הערבית יש שאננות מכיוון "שכולם חשבו שהקורונה מאחורינו ויש פייק ניוז סביב נושא החיסונים. כעת אנחנו פועלים להגברת המודעות".

בעיה נוספת שמאתגרת את מבצע ההתחסנות בחברה הערבית הוא מספר מועט מאוד של תחנות חיסון - רק 48 תחנות חיסון ביישובים ערביים. סיף התייחס לכך: "אנו מתקשרים לכל הלא-מחוסנים ומבהירים את החשיבות, ועושים קמפיינים חדשים של הסברה. דיברנו עם כל אנשי הדת וביקשנו מהם לפנות לאנשים במסגדים ובבתי התפילה. ייתכן שהבעיה האמיתית היא בחוסר הנגישות - אנו עומדים בקשר עם ארבע קופות החולים ומתכננים להקים מתחמי חיסון גדולים עם הפנינג ייעודי שיקרא לתושבים להגיע אליו".

גם בחברה החרדית מככבים כמה יישובים ברשימת הערים הלא-מחוסנות: מודיעין עילית, אלעד, גני מודיעין ובית שמש הן בעלות שיעורי התחסנות במנה הראשונה של כ-30% בלבד. דווקא בערים אלו, שסבלו מהתפרצות משמעותית בגלים הקודמים, התחלואה כעת נמוכה יחסית. עם זאת, לנוכח נתוני ההתחסנות הנמוכים, במטה ההסברה החרדי של משרד הבריאות העלו היום שני קמפיינים לעידוד התחסנות בקרב צעירים בני 12 ומעלה, ולחיסון מנת דחף לבני 60 ומעלה. המידע מטעם המשרד הופץ בעיתונות החרדית, בתחנות הרדיו ועל לוחות מודעות בריכוזים החרדיים. "בכדי להגן על האוכלוסייה המבוגרת מפני הדבקה ותחלואה קשה, משרד הבריאות הורה לקופות החולים לחסן במנה שלישית בני 60 ומעלה בשל הימצאותם בקבוצת סיכון", נכתב באחת המודעות.

חיסון בני נוער בחיסון לקורונה (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

ממטה ההסברה החרדי נמסר: "נכון להיום, הציבור החרדי מהווה אחוז נמוך מסך התחלואה, אך חשוב לכולנו לשמר את התחלואה הנמוכה ולכן אנו מזכירים את החובה לעטות מסכות במוסדות החינוך, בתי הכנסת והיכלי התורה. כדי להגן על האוכלוסייה המבוגרת מפני תחלואה קשה ולשמור על שגרת הלימוד של הצעירים אנו מזכירים את הוראת גדולי ישראל לבוא ולהתחסן".

ההתחסנות לא ממצה את הפוטנציאל גם בכמה מוקדים ביהודה ושומרון. כך למשל, כוכב יעקב, נוקדים, גבע בנימין, מבוא חורון, תקוע ועלי זהב מציגות שיעור התחסנות נמוך יחסית. בכולן מספר המתחסנים במנה ראשונה נע בין 30%-40% בלבד, וגם במקרה הזה ייתכן שחוסר הנגישות לתחנות החיסון מקשה על התקדמות המבצע.