שר הבריאות ניצן הורוביץ הגיב הבוקר (שבת) לראשונה על המלצת היועצים ל-FDA לחסן בבוסטר רק בני 65 ומעלה. הוא טען שהמומחים הגישו לוועדה בארה"ב מסמך ובו ציינו שישראל היא ההוכחה לכך שהחיסון השלישי יעיל במאבק נגד הדלתא. נוסף על כך, מסתמן שמשרד הבריאות לא ישנה את מדיניות התו הירוק למרות המלצת ה-FDA.

הדיון וההחלטה של ה-FDA: שיעור בשקיפות לישראל - ערד ניר, פרשנות

"במסמך שהוגש על ידי מומחי ה-FDA לוועדה בארצות הברית נקבע באופן חד-משמעי שישראל היא הוכחה מובהקת שחיסון שלישי יעיל במאבק נגד הדלתא", אמר. "הוא מעלה את רמת ההגנה בכל שכבות הגיל שקיבלו את החיסון והוא בטוח וללא תופעות לוואי משמעותיות ביחס למנה השנייה".

במשרד הבריאות צפויים שלא לשנות את מדיניות התו הירוק. משכך, ב-1.10 התו הירוק יבוטל למי שלא קיבל מנה שלישית ועברה יותר מחצי שנה מאז קיבל את המנה השנייה. במשרד מסבירים שזו החלטה אפידמיולוגית, שכן לטענתם מי שמחוסן רק במנה השנייה ועברה חצי שנה מאז קבלת החיסון - הוא פחות מוגן, ולכן יש צורך בתו הירוק ובהחלטה הזאת.

בנוסף, במשרד הבריאות מתכוונים להגביר את ההסברה ואת החשיבות בחיסון השלישי. הם סבורים שאין סיבה ללכת בדרך של ה-FDA כי מבצע החיסונים בארץ שונה מאוד מהמבצע בארה"ב. שם הם עדיין משקיעים מאמצים באלה שעדיין לא קיבלו מנה 1, וכאן ניתן לראות שיש ירידה בהגנה לאחר חצי שנה מקבלת המנה ה-2.

הלילה, משרד הבריאות הוציא תגובה רשמית להמלצת ה-FDA. "מנהל המזון והתרופות האמריקני המליץ הערב פה אחד על מתן מנת בוסטר לאנשים מעל גיל 65 ולאנשים בסיכון, כמו גם לעובדי מערכת הבריאות - בדיוק כפי שנעשה תחילה אצלנו", נכתב בהודעת משרד הבריאות. "בכך, נתן ה-FDA תוקף למבצע החיסון השלישי אשר החל בישראל ובעקבותיה בקנדה, אוסטריה, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות".

"הצגנו ל-FDA נתונים מחקריים על דעיכת החיסון והעלייה במוגנות לאחר חיסון שלישי, עליהם נאמר שהם משכנעים", נכתב עוד בהודעה. "בישראל הוחלט לפעול באופן אחראי ומהיר בכדי לטפל בתחלואה הגוברת, וכך מוכיחים גם נתוני היעילות הגבוהים של מנת הבוסטר - המשיב את ההגנה מפני נגיף הקורונה".

צעירה ישראלית מקבלת את מנסת החיסון השלישית (צילום: פלאש/90 )
צעירה ישראלית מקבלת את מנסת החיסון השלישית בקופת חולים כללית | צילום: פלאש/90

אתמול הצביע פאנל מומחים שמייעץ ל-FDA נגד מתן הבוסטר לבני 65 ומטה. 16 החברים בוועדה הצביעו נגד המהלך – ו-2 הצביעו בעד. הנימוקים העיקריים להמלצה היו שאין מספיק מידע באשר לבטיחות החיסון עבור צעירים. מאוחר יותר הצביע הפאנל בעד מתן הבוסטר לבני 65 ומעלה.

עד כה הנתונים שנאספו במשרד הבריאות מראים שהחיסון ה3 מספק הגנה פי 10 ומונע הדבקה ותחלואה קשה. זאת ועוד, הנתונים מצביעים על כך שהחיסון בטוח ותופעות הלוואי דומות לשתי המנות הקודמות.