הצעדים הקשים שיינקטו נגד חולים שנכנסו לארץ במרמה: ראש הממשלה, נפתלי בנט, הורה אמש (חמישי) לנקוט צעדי אכיפה קשים נגד חולים מאומן שנכנסו לישראל במרמה. בין הצעדים שיינקטו נגד מי שפעלו לזייף את הבדיקות שעברו באוקראינה – חקירת משטרה ונקיטת הליך פלילי מלא, זאת בין היתר לאחר הפרסום ב-N12 מוקדם יותר היום, לפיו נוסעים ששבים מאומן חשודים בזיוף בדיקות קורונה

רה"מ בנט כינס אמש דיון בנושא שבמהלכו הנחה שכלל המאומתים שנכנסו ארצה במרמה יזומנו לחקירה במשטרה. בנוסף, נגד פורעי החוק ייפתח הליך פלילי מלא, במסגרתו ייבחנו כלל האישומים הרלוונטיים ובהם: מרמה, זיוף והפצת מחלה במזיד.

עוד הנחה ראש הממשלה כי כל חולה מאומת ששב ארצה במרמה ונחת בנתב"ג, יפונה לביתו ברכב ייעודי או על ידי אמבולנס, זאת במטרה לשמור על בריאות הציבור – והבהיר שהחולה יחויב בתשלום בגין נסיעה זו.

חסידים באומן, ארכיון
חסידים באומן. ארכיוןבנוסף, כל אחד מהמאומתים יידרש בבידוד שאורכו 10 ימים, אשר ייאכף על ידי משטרת ישראל. אדם שאין באפשרותו לקיים בידוד ביתי והצהיר על כך - יישלח למלונית קורונה ל-10 ימי בידוד לפחות. עוד הובהר כי אדם שיפר את חובת הבידוד הביתי - תיבחן הכנסתו למעצר.

עוד הוחלט בדיון כי במקביל לצעדים אלו, תיבחן גם החלתה של תקנה ייעודית, במסגרתה ייכנסו החולים מאומן ל-14 ימי בידוד במלוניות קורונה.

"ממשלת ישראל רואה בחומרה רבה כניסת חולים ארצה במרמה באמצעות זיוף מסמכים והפצת מחלה במזיד, המהווים אקט חסר אחריות של פגיעה בשלום הציבור, ותמשיך לפעול ביד קשה כנגד מפרי החוק", נמסר בהודעה מטעם לשכת בנט.

לא נבדקים בעמדות מד"א, טסים בקונקשן - ומנסים לזייף בדיקות

יממה לאחר ראש השנה, כשרבבות החסידים שהמריאו לאומן החלו לעשות את דרכם חזרה לארץ, מתברר שחלקם ניסו לעשות כל מה שהם יכולים כדי להימנע מבידוד עם שובם ארצה: להתחמק מבדיקות בעמדות מד"א המסודרות שהוקמו, לחזור דרך טורקיה – ולנסות לזייף בדיקות.למרות שהמדינה השקיעה מיליונים במבצע הבדיקות על אדמת אוקראינה בראש השנה ונערכה לבדוק 15 אלף חסידים שהגיעו לאומן, רק 2,000 מהם הגיעו להיבדק בעמדות מד"א – ומתוכם, אחוז החיוביים הוא גבוה מאוד – 13%.

רבים מהחסידים העדיפו את הבדיקות המקומיות על פני אלה של מד"א, ככל הנראה בעקבות הודעות וואטסאפ שהופצו בקרב הנוסעים לאומן, שבהן נטען שהתוצאות במד"א יוצאות חיוביות בגלל "הטיות" ו"יעדים ששאפו להגיע אליהם" ותיאוריות קונספירציה שונות. עוד נטען שיש אנשים שנבדקו פעמיים ויצאו שליליים ואז חיוביים.במשרד הבריאות חושדים שעשרות העדיפו את הבדיקות המקומיות כי סברו שכך ניתן יהיה לזייף אותן ביתר קלות. על פי החשד, עד כה 50 נוחתים מאומן שהוגדרו מאומתים אבל שבידיהם בדיקות שליליות חשודים בזיוף – והסוגיה הועברה לבדיקת המשטרה. בנוסף, חלק מאותם נוסעים לא חזרו ישירות בטיסה מאוקראינה – אלא טסו דרך טורקיה כדי לנסות ולהתחמק מהרשויות.