התרחיש שהוצג לבנט - והכנות השרים לסגר: קבינט הקורונה התכנס הערב (שלישי) כדי להחליט על הגבלות בניסיון לעצור את התחלואה. חברי הממשלה, שגרסו שצריך לחיות לצד הקורונה ולהימנע מסגרים, צריכים עכשיו לקבל החלטות לא פשוטות. המילה סגר עלתה, כך דווח הערב במהדורה המרכזית, שוב על שולחן הדיונים של קבינט הקורונה - לא כאופציה תיאורטית אלא כתרחיש סביר שהשרים מתכוננים אליו.

הפרויקטור בנתב"ג רוני נומה אמר לשרים: "אני רוצה להגיד כאן בצורה ברורה - יש רק דבר אחד שיעבוד וקוראים לו סגר. רק סגר, שבמהלכו שני דברים: התחסנות ובניית תשתית לבדיקות מהירות. יש כאן רעיונות יפים, כל מיני פטנטים, זה יפה בתיאוריה. הם לא ברי מימוש. המבחן הוא מבחן המימוש האפקטיבי. השורה התחתונה ברורה". שרת הפנים איילת שקד השיבה: "הוא צודק".

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי שאלה את נומה: "אז מה אתה מציע?". נומה השיב: "סגר מיידי. יש רק צעד אחד ואין בלתו - רק סגר". השרה שקד הצטרפה לדברים: "הדרך היחידה היא אם תוך שבוע נחסן מיליון איש, תוך שבוע. אם תוך שבוע לא נחסן - אנחנו בסגר".

ראש הממשלה נפתלי בנט סבור גם הערב שאם קצב ההתחסנות יהיה מספיק מהיר – לא נגיע לסף הספיקה של מערכת הבריאות. אם לא, הוא אומר לשרים ולראשי המפלגות, נאלץ ללכת לצעדים שרצינו מאוד להימנע מהם ולהגבלות רחבות.

השאלה המרכזית שנידונה בקבינט הקורונה היא עד כמה המבצע למתן המנה השלישית יהיה אפקטיבי בנתונים הנוכחיים ומה צריך לקרות כדי שהעלייה בתחלואה תיבלם. על כך אמר הערב גורם בכיר בקבינט: "אנחנו מחכים להשפעת החיסון השלישי. אם לא נראה שינוי כיוון משמעותי, נצטרך ללחוץ על הברקס חזק".

ראש הממשלה בנט הגיע היום לקבינט הקורונה אחרי שהמל"ל, משרד הבריאות ושורה של חוקרים אקדמיים הציגו לו מספר מודלים לגבי קצב ההכפלה של החולים במצב קשה ולאן אנחנו יכולים להגיע בתוך חודש. בין היתר, הוצג לבנט מודל של צוות החוקרים של האוניברסיטה העברית שמנטר את הקורונה ומייעץ לממשלה. לפי התרחיש האופטימי במודל זה, ב-1 בספטמבר נגיע ל-700 חולים קשה. בתרחיש הסביר, הממוצע וההגיוני יותר נגיע עם פתיחת שנת הלימודים ל-1,000 חולים קשה. בתרחיש הפסימי נגיע ב-1 בספטמבר ל-2,000-1,800 חולים קשה.

קבינט הקורונה התכנס אחר הצוהריים פעם נוספת ובכירי משרד הבריאות צפויים לבקש בו החמרה נוספת בהגבלות, לפיה רשימת המדינות החייבות בבידוד תורחב אף יותר - כך שהרוב המוחלט של החוזרים ארצה יחויבו בבידוד, פרט למספר יעדים מצומצם מאוד. במשרד הבריאות שוקלים לבקש גם את החמרת "התו הירוק" כך שיחול בכל מקום וגם על ילדים, ולא רק במקומות סגורים עם יותר מ-100 איש. בנוסף, נשקל להחזיר את חובת עטיית המסכות בכל התקהלות עם יותר מ-20 איש - גם בחוץ.

ראש הממשלה המשיך בישיבה בקו שהוביל: להפעיל את כל סוגי הפעולות לבלימת המגפה שאינן הרסניות לכלכלה ובמקביל לחסן במהירות האפשרית את הפגיעים (בני +60) ואת הצעירים שלא התחסנו. אם קצב ההתחסנות יהיה מהיר מספיק, סבורים בממשלה, לא נגיע לסף אי הספיקה - משמע המטרה הושגה. אם לא - לא יהיה מנוס מצעדים רחבים יותר והגבלות חמורות יותר. לפי הקו שמוביל בנט, הכול תלוי בנתונים ובאפקט של הצעדים בשטח.

המלצות משרד הבריאות לקבינט הקורונה

  • תו ירוק מלא - לכל כמות אנשים ולכל גיל (סוגי המקומות שבהם חל התו ייוותרו ללא שינוי).
  • הגבלות התקהלות במקומות עם פוטנציאל הדבקה גבוה שלא חל בהם "התו הירוק".
  • חובת עטיית מסכות בחוץ בהתקהלויות עם יותר ממאה בני אדם.
  • צמצום ב-50% של כוח האדם במגזר הציבורי והמלצה במגזר הפרטי.
  • אישור המתווה המוסכם בנתב"ג: צמצום רשימת המדינות האסורות בטיסה והרחבת רשימת המדינות המחייבות בבידוד.
  • חובת בידוד לבגיר מחוסן שנדרש לטפל בקטין מאומת.
  • ההמלצות שיתקבלו לא ייכנסו לתוקף מיד, אלא החל מעוד כשבוע עד עשרה ימים.