וריאנט חדש לקורונה התגלה בישראל. לאחר זן דלתא, וריאנט חדש מדאיג את מערכת הבריאות וזכה לכינוי "דלתא פלוס". עד כה זוהו במעבדה לריצוף גנטי ארבעה מקרים של חולי קורונה נשאי "דלתא פלוס". כעת נעשה מעקב אחר המקרים שאותרו וחקירה מעמיקה של שרשראות ההדבקה שהובילו אליו.

סיקור N12 על וריאנט דלתא:

עם זאת, חשוב להבהיר כי היווצרות וריאנטים הוא תהליך טבעי בנגיפים. ד"ר אורן קובילר, מבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב ועמותת 'מדעת', הסביר על כך: "התפתחות של מוטציות היא תהליך טבעי בנגיפים. לאחר מספר שינויים, חלק מן המוטציות האלו מתקבעות והופכות להיות הדומיננטיות. כאשר יש הצטברות של מוטציות נוצר זן חדש. במקרים של זן אלפא וזן דלתא לנגיף הקורונה ההערכה היא שהם נוצרו על ידי הדבקה של מדוכאי חיסון שנשאו בגופם לאורך זמן את הנגיף וכך נצברו בו מספר מוטציות. לזנים ששורדים יש יתרון אבולוציוני מסוים אך בהחלט לא נראה כרגע שהם גורמים למחלה קשה יותר".

זן "דלתא פלוס" התגלה לראשונה לפני כחודש בהודו אצל 48 נדבקים מתוך יותר מ-45,000 דגימות. לגרסה החדשה יש מוטציה נוספת בחלבון ה-"ספייק" מה שיכול להוביל להתפשטות מהירה יותר של הנגיף ו'להקל' על החדירה לתאים האנושיים. כך על פי מאמר שפרסמה פרופסור סונית סינג, מומחית לאימונולוגיה מולקורלית וירולוגית מאוניברסיטת 'בנרס הינדו' בהודו.

מפקדת אלון של פיקוד העורף (צילום: החדשות12)
מפקדת אלון של פיקוד העורף | צילום: החדשות12

"אחד ביום": בלשית הווריאנטים

בתוך כך, בתחילת החודש מפקדת אלון של פיקוד העורף האמונה על מערך חקירות אפידמיולוגיות ומערך בדיקות קורונה, הייתה אמורה להיסגר - אלא שבשל העלייה בתחלואה הוחלט להאריך את תקופת עבודתה.

בדוח אגף המודיעין שפורסם הבוקר צוין כי על פי נתונים שפרסם המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) חלה עלייה מדאיגה בתחלואה בקרב קבוצות הגיל הצעירות, במקביל לעלייה בשכיחות וריאנט דלתא שקיים חשש כי הוא מדבק יותר ומביא לעלייה בכמות האשפוזים. מהערכת מומחי ה-CDC עולה כי עם התפשטות וריאנט דלתא, יגבר הסיכון להידבקות ולהתפתחות תחלואה קשה בקרב צעירים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מקרה חיובי של וריאנט דלתא החדש (YA1) נמצא בקרב חוזרת מחו"ל מחוסנת. כרגע אין אינדיקציה aישנה משמעות קלינית לוראינט זה. כלל המגעים עם החוזרת נבדקו ונמצא מגע מאומת נוסף שטרם התקבלו תוצאות הריצוף עבורו".