החל מהיום (ראשון) כלל האוכלוסייה בישראל תהיה רשאית לקבל את מנת החיסון השלישית - כך הצהירו שר הבריאות וראשי מערכת הבריאות במסיבת עיתונאים. הבכירים הדגישו כי מנת החיסון השלישית תינתן לבני 12 ומעלה שחוסנו במנה השנייה לפני 5 חודשים לכל הפחות. ישראלים שקיבלו את מנת החיסון השלישית יהיו פטורים מבידוד בחזרה מחו"ל ויידרשו להמתין רק לקבלת תשובה שלילית.

שינוי גם בזכאות ל"תו הירוק":  התו הירוק יוענק בעתיד הקרוב - ככל הנראה בחודש הבא - רק למי שקיבל את הבוסטר, או לכאלו שטרם חלפו 5 חודשים מאז שקיבלו את המנה השנייה.

"היום נציג שורה של שינויים משמעותיים באופן שבו משרד הבריאות מתייחס לחיסונים ולמי שיכול לקבל אותם, למשמעות שלהם בכניסה לישראל ולתוקף החיסונים בתו הירוק", פתח שר הבריאות הורוביץ את דבריו. "גם תחת לחצים אדירים ובשיתוף פעולה צמוד עם ראש הממשלה נפתלי בנט - אנחנו שומרים על קו שקול ואחראי, שרואה קודם את ערך החיים אבל לא שוכח שלמגבלות ולסגרים יש השלכות קשות מאוד".

הורוביץ הדגיש כי המשך קצב החיסונים המהיר הוא קריטי להצלחה במאבק. "אנחנו יכולים להצביע על שיפור מסוים בנתוני התחלואה אבל עוד מוקדם לדבר על סוף הגל הרביעי", הוסיף. "יש מקום לאופטימיות אבל אין לנו ודאות שההאטה בתחלואה תימשך".

מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש הצטרף לדברי השר ואמר כי בהתחשב בפתיחת הלימודים ובחגי תשרי, חודש ספטמבר הולך להיות אתגר בהתמודדות עם התחלואה. עוד הוסיף: "הגענו למסקנה שיעילות החיסונים דועכת לאחר שישה חודשים ולכן יצאנו למבצע מנת הדחף. המבצע מוצלח בקצב ובתוצאותיו. היום נרחיב את מתן מנת חיסון הדחף לכלל האוכלוסייה - בתנאי שחלפו חמישה חודשים מאז המנה השנייה".

"בימים האחרונים נראית בלימה של התחלואה, בדגש על התחלואה הקשה, אבל המגפה עדיין מתפשטת", אמר אש. "מספר המאומתים עולה בכל יום. מקדם ההדבקה יורד, אחרי שתקופה ארוכה הוא היה סביב 1.3, זה מאוד משמח שהוא יורד אבל הוא עדיין יותר מ-1".

פרופ' אש הסביר כי עד כה חוסנו 2 מיליון איש במנה השלישית והוסיף: "אנחנו רואים את ההשפעה של החיסונים על בלימת התחלואה הקשה. קרוב לוודאי גם להאטת העלייה של מספר המאומתים".

פרופ' סלמן זרקא, פרויקטור הקורונה דיבר על העדכון בתו הירוק: "מי שמקבל תו ירוק וחלפו חמישה חודשים מהחיסון השני, יש לו חודש להתארגן ולהתחסן. מי שעברו שישה חודשים ולא קיבל את מנת הדחף -לא יכול לקבל תו ירוק. מי שכן קיבל את מנת הבוסטר - מקבל תו ירוק לחצי שנה נוספת. זה ייכנס לתוקף בראשון לאוקטובר". "כל אזרחי ישראל בגיל 12 ומעלה יכולים לקבל את המנה השלישית ככל שחלפו חמישה חודשים מהמנה השנייה".

בנוגע לפטור מבידוד למחוסנים השבים מחו"ל הוסיפה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי פרייס: "השינוי הוא לגבי מדינות כתומות עם סיכון מירבי. במדינות אדומות עדיין כולם נדרשים לבידוד, אבל רוב מדינות העולם מוגדרות כרגע ככתומות". 

השתתפה בהכנת הכתבה: יולן כהן