יותר נדבקים – פחות מדביקים: לקראת חזרת התו הירוק לתוקף השבוע ועל רקע הדאגה מכך שמספרי המחוסנים שנדבקו עולה – משרד הבריאות מפרסם נתון מעודד. כפי שפרסמנו לראשונה הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע - בדיקה של משרד הבריאות מראה כי רוב המחוסנים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה לא הדביקו אנשים נוספים.

מהבדיקה עולה כי מחוסנים שאומתו לקורונה והשתתפו במופעי תרבות או נכחו באולמות אירועים, מסעדות וחדרי כושר – לא גרמו להפצה נרחבת של תחלואה. מהבדיקה ניתן לראות ש-80% מהמחוסנים שאומתו לקורונה לא הדביקו אפילו אדם אחד. כמו כן, 10% מהמאומתים הדביקו אדם 1 בלבד ו-3% הדביקו בין שני לשלושה אנשים. לגבי 7% שנותרו – לא ידוע האם הדביקו אחרים או לא.

בדיקה זו מתייחסת למקומות שנכללים במתווה התו הירוק ולא מתייחסת להדבקה בבתים. הסיבה לכך היא שבחללים סגורים בכלל ובבתים בפרט הקרבה והחשיפה גבוהות יותר, וכן גם אחוז ההדבקה גבוה יותר.

קורונה בישראל, מסכות, קניון (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
אנשים עם מסכות בקניון (למצולמים אין קשר לכתבה) | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

נדגיש כי מדובר בבדיקה מעודדת במיוחד על רקע הנתונים לפיהם יעילות החיסון יורדת מול זן הדלתא במניעת הדבקה. אנו אמנם רואים שיותר מחוסנים נדבקים, אך כעת ניתן לשער שהם פחות מדבקים מחולים שאינם מחוסנים.

לפני יומיים הדגיש ראש הממשלה נפתלי בנט את חשיבות החיסון וטען כי אלו שבוחרים שלא להתחסן פוגעים בבריאות ובחופש של כלל הציבור. "אם את הקורונה המקורית היה אפשר לחסום עם חיסונים בלבד, הרי שבגל הדלתא הממשלה בנתה תוכנית של 3 שכבות הגנה - שכבת החיסונים, שכבת ההגנה על המבוגרים ושכבת המסכות", הסביר רה"מ במסיבת עיתונאים שערך בקריה בתל אביב.

עוד הוא אמר: "האתגר שלנו ברור – שכל הישראלים שיכולים להתחסן ילכו להתחסן. כל אזרח מגיל 12 ומעלה שאין לו מניעה בריאות להתחסן – לכו להתחסן!".