2 בכירים במערך אישור החיסונים ב-FDA התפטרו אתמול (שלישי), רגע לפני ההחלטות הגורליות בארגון בנוגע לאישור חיסוני הקורונה עבור ילדים קטנים - וכן האישור לזריקות הדחף, ה"בוסטר", למבוגרים. על פי דיווחים שונים, ההתפטרות באה בין היתר במחאה על הודעת ממשל ביידן על מתן מנת חיסון שלישית ובטענה כי אין בשלב זה מידע מספיק באשר לצורך במתן מנת חיסון נוספת. ב-FDA הגיבו: "מנות חיסון נוספות חשובות כדי להתגבר על המגפה העולמית".

ד"ר מריון גרובר, מנהלת המשרד למחקר וביקורת של חיסונים במרכז ההערכה והמחקר הביולוגי של ה-FDA, וסגנה, ד"ר פיליפ קראוס, הודיעו על התפטרותם אתמול. אחראי אסדרת החיסונים ב-FDA, פיטר מרקס, עדכן את עובדי הארגון במייל פנימי כי השניים צפויים לעזוב את עבודתם במהלך החודשיים הקרובים. הוא לא פירט את הסיבה להתפטרותם של גרובר וקראוס.

ה-FDA, ארכיון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

גורם בריאות רשמי בהווה אמר לאתר החדשות פוליטיקו כי השניים עזבו ברקע חילוקי דעות עם מרקס. גורם רשמי לשעבר אמר לפוליטיקו כי ההתפטרות קשורה לכעס על "היעדר האוטונומיה" בעבודת הארגון בכל הקשור לאישור הבוסטר.

לפי ניו יורק טיימס, שני הבכירים הודיעו על פרישתם הצפויה בין היתר במחאה על הודעת ממשל ביידן על ההיערכות לחיסון השלישי, חיסון הבוסטר. על פי הדיווח, שניהם גרסו כי אין מספיק מידע המצדיק מתן מנת חיסון נוספת למבוגרים. עוד דווח כי הם ראו בהודעת הממשל ניסיון להפעיל לחץ לא ראוי על הגוף המקצועי - שנחשב לאמין ביותר בעולם בכל הנוגע לאסדרה של תרופות וחיסונים.

ישראלים עומדים בתור לקבלת חיסון (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
ישראלים ממתינים להתחסן | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

השניים מילאו תפקיד משמעותי באישורם של 3 חיסוני הקורונה בשנה החולפת – וכן באישורו המלא של חיסון פייזר שניתן לאחרונה.

דוברת ה-FDA אמרה בתגובה על המקרה: "אנחנו משוכנעים במומחיות הצוות שלנו וביכולתו להמשיך במלאכת בריאות הציבור החשובה, כולל מתן ההערכות לחיסוני הקורונה". היא הוסיפה: "אנחנו מבינים את חשיבותן של מנות חיסון נוספות כדי להתגבר על המגפה העולמית הזו, ונפעל במהירות האפשרית כדי לבצע את כל ההערכות הנדרשות".