הגבלות נוספות בדרך? קבינט הקורונה יתכנס היום (חמישי) בשעה 13:00, לאחר 9 ימים שבהם לא דנו השרים ויידרש להכריע בכמה סוגיות חשובות - בצל העלייה בתחלואה והמשך התפשטות וריאנט דלתא. במרכז הדיון - משרד הבריאות יבקש להרחיב את רשימת המדינות האסורות ולהחזיר את הגבלות "התו הירוק" על כלל המקומות שבהם יש התקהלות של מעל 100 בני אדם.

סיקור הקורונה ב-N12:

אלו ההמלצות להגבלות בנתב"ג

במהלך הדיון, משרד הבריאות יציג לקבינט הקורונה המלצות בעקבות התחלואה הגבוהה של השבים מחו"ל, שצפויות להיכנס לתוקף ביום שישי הבא. אלו כוללות הרחבה של רשימת המדינות האסורות, ביניהן: בריטניה, טורקיה, מרוקו וקפריסין. בהקשר זה - יתר המדינות יוגדרו כירוקות ובהתאם לכך, המחוסנים שיחזרו מהן ידרשו להיכנס לבידוד למשך 24 שעות. מי שלא מחוסן לקורונה, יחויב בבידוד של 7 ימים לאחר בדיקה - ויוכל לצאת ממנו רק לאחר תוצאה שלילית שתתקבל בבדיקה נוספת. 

כפי שפרסמנו מוקדם יותר - ההצעה לחייב את כל השבים מחו"ל בבידוד ירדה מהפרק. בהקשר זה, נתגלעה מחלוקת רצינית למדי בין גורמי המקצוע במשרד הבריאות לבין הדרג הפוליטי. מרבית שרי הקבינט סבורים שההצעה לחייב בבידוד את כולם איננה מידתית ולא צודקת. במשרד המשפטים הערימו מצדם קשיים ורמזו שההצעה תתקשה לקבל אישור משפטי, כי היא גורפת מדי.

אלו ההמלצות להגבלות באירועים

לאחר ש"התו השמח" נכנס לתוקף, קבינט הקורונה צפוי להרחיב את ההגבלות שנוגעות לאירועים ולאשר את החזרת "התו הירוק", שצפוי לחול על כלל המקומות הסגורים והפתוחים - שבהם ישנה התקהלות של 100 בני אדם ומעלה.

בתוך כך, המדינה תממן לכל הילדים עד גיל 12 בדיקות קורונה מהירות, כדי לאפשר את כניסתם לאירועים - בכפוף לתוצאה שלילית לקורונה. בשלב זה מופעים לילדים בני פחות מ-12 צפויים להמשיך להתקיים ללא שינוי.

הנתונים שהתקבלו ממשרד הבריאות הבוקר ממחישים עד כמה דחוף לנקוט פעולה מהירה בנתב"ג ולהרחיב את רשימת המדינות שחזרה מהן תחייב בידוד. מהנתונים עולה ש-130 ישראלים ששבו מחו"ל בעשרת הימים האחרונים ונמצאו מאומתים לקורונה מתוך 150 חיוביים שאותרו - חזרו כולם ממדינות שאינן מוגדרות מדינות בסיכון. רק 20 ישראלים שחזרו מחו"ל ונמצאו חיוביים לנגיף חזרו ממדינות אדומות וכאלה שנחשבות מדינות בסיכון גבוה. 

משרד הבריאות הודיע היום כי החל מ-1 באוגוסט כל המתחסנים בני ה-18 ומעלה שיגיעו לקבל מנת חיסון ראשונה - יקבלו את החיסון של חברת מודרנה בלבד. בתוך כך, גורמים במערכת הבריאות מעריכים, כי עוברים לחסן מבוגרים במודרנה בגלל החשש לזרוק לפח 300 אלף חיסונים של מודרנה, שהתוקף שלהם פג בסוף אוקטובר.

כמו כן, שר הבריאות ניצן הורביץ בישר כי החל משבוע הבא המדינה תממן בדיקות מהירות עבור ילדים ותהיה אפשרות לרכוש ערכות לבדיקה עצמית. "המעבר לבדיקות מהירות יאפשר לנו לפתוח את שנת הלימודים כסדרה. כבר בשבוע הבא תהיה פריסה של עמדות בדיקות מהירות ויהיה ניתן לרכוש בבתי המרקחת בדיקות עצמיות".

יואב אבן סייע בהכנת הכתבה