ככה מונעים סגר? העלייה בתחלואה בקורונה והתפרצות זן ה"דלתא" ממשיכות להדאיג את בכירי משרד הבריאות, אולם נראה שאלה לא נערכים בהתאם. כפי שפרסמנו היום (חמישי) לראשונה ב"תוכנית חיסכון" - דווקא עכשיו, בשיא התחלואה של הגל הנוכחי, בשל בעיות תקציב - מתחמי פיקוד העורף לא ייעזרו יותר בצוותים של מד"א כבר מתחילת השבוע הבא. המשמעות היא שהתורים לבדיקות יתארכו עוד יותר.

למרות שנבדקים רבים ממתינים לתורים או לתוצאה - מתחמי פיקוד העורף מתגברים את המערך, אלא מקצצים בצוותי מערך הבדיקות של מד"א שמסייע לפיקוד העורף בשבועות האחרונים. על פי ההערכות, מדובר בהפחתה של כ-30% בכמות הצוותים - מה שעשוי לגרום לעומס כבד על מערך הבדיקות וליצור תורים ארוכים.

מנת החיסון השלישית

עוד פרסמנו היום לראשונה כי בכירי ועדת החיסונים טענו כי הם לא בטוחים שמנת החיסון השלישית תשפיע על רמת התחלואה. חברה בוועדה אף הוסיפה: "להערכתי זה מפלט קל במקום לעשות את מה שהמדינה צריכה לעשות וזה ריסון תחלואה. יש לפעול לחיסון אלו שלא התחסנו".

"ברמת האפידמיה הכללית, אני לא בטוחה כמה החיסון השלישי ישנה", הודתה חברת הוועדה. "היה מקום לשקול חיסון אחר מאשר לחזור על אותו חיסון. אני חושבת שזה בעייתי אתית לתת מנה שלישית שלא במסגרת ניסוי - המנה השלישית לא תשנה את המצב".