ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ הודיעו הערב (חמישי) בהצהרה לתקשורת על תחילת מבצע חיסון האוכלוסייה הבוגרת נגד קורונה במנה שלישית. בנט קרא לאוכלוסייה המבוגרת לצאת ולהתחסן: "התקשרו עכשיו להורים שלכם, לסבא ולסבתא, ודאגו שהם יקבלו את החיסון בהקדם". שר הבריאות הורוביץ: "הבטחנו רצף חיסונים כדי שיהיו מספיק חיסונים לכול מי שרוצה להתחסן".

"המטרה שלי להימנע מסגרים ככל האפשר", אמר בנט בתחילת דבריו. "הם הביאו עד היום לאובדן של 200 מיליארד שקלים - סכום שהיה אפשר לבנות בתי חולים ולהעניק חינוך חינם ותואר ראשון לאזרחי ישראל. הממשלה בראשותי עושה כמיטב יכולתה כדי שזה לא יחזור".

הצהרת שר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: לעמ)
שר הבריאות ניצן הורוביץ | צילום: לעמ

בנט הכריז על תחילת מבצע חיסון האוכלוסייה המבוגרת במנה שלישית: "אחרי סדרת דיונים עם מומחי רפואה בישראל ובעולם, בהובלת אנשי המקצוע של משרד הבריאות - המליצה הוועדה ברוב מוחץ של 56 מול 1 - לחסן את האוכלוסייה המבוגרת בישראל. הממצאים מראים שיש דעיכה בחיסון הגוף לאורך הזמן והמטרה לצמצם את סיכויי ההידבקות והתחלואה הקשה באופן משמעותי. אני מודיע הערב על תחילתו של המבצע לקבלת החיסון השלישי, החיסון המשלים - שיינתן בשלב הראשון לבני ה-60 ומעלה".

"המציאות מוכיחה - החיסונים בטוחים ומגינים מפני תחלואה וממוות", הדגיש רה"מ. "כמו חיסוני השפעת שצריך לחדש מפעם לפעם - גם כאן. קורא מכאן לכול המבוגרים שקיבלו את החיסון השני - לכו להתחסן בחיסון המשלים. דאגו לכם ולקיריכם".

בנט: הנשיא הרצוג יהיה ראשון לקבל מנה שלישית

לדברי בנט, נשיא המדינה הרצוג יהיה הראשון לקבל את החיסון כבר מחר בבוקר."התקשרו עכשיו להורים שלכם, לסבא ולסבתא, ודאגו שהם יקבלו את החיסון בהקדם", הפציר רה"מ. "הטלפון הראשון שלי יהיה לאימא שלי כדי לקחת אותה להתחסן מיד, כי אני רוצה לשמור עליה".

"יש פה תחרות בין ההתחסנות לבין המגפה", הסביר בנט. "אנחנו חייבים שקצב ההתחסנות ינצח את קצב המגפה. כולנו חייבים לגלות ערבות הדדית, כדי לשמור אחד על השני". עוד הוסיף: "החיסון ימנע מכם עוגמת נפש והוצאות כספיות מיותרות וחיסון הילדים עד גיל 12 יאפשר שגרת לימודים בטוחה".

שר הבריאות: "לקחנו את כל העמדות בחשבון"

שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס לשיקולים שהובילו את משרד הבריאות לקבל את ההחלטה לחסן במנה שלישית את האוכלוסייה. "ועדת החיסונים של משרד הבריאות מונה עשרות מונחים בעלי שם ומוניטין", אמר הורוביץ. "ההמלצה ניתנה על סמך שיקול הדעת הרפואי, הנתונים שקיימים וברוב גורף. מנכ"ל משרדי פרופ' נחמן אש החליט לקבל את המלצת המומחים ולהמליץ לציבור המבוגר לקבל חיסון שלישי שייגן עליו מפני מחלה קשה ומוות".

טקס קבלת הפנים לנשיא הנכנס ברחבת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
הנשיא הרצוג יקבל מנת חיסון שלישית מחר בבוקר | צילום: דוברות הכנסת

הורוביץ הוסיף: "לקחנו את כל העמדות בחשבון. מדובר בהחלטה רפואית מקצועית שלקחה בחשבון את כל המידע שנצבר בישראל ובעולם. זו לא החלטה פוליטית. אין לנו שיקול מלבד השיקול האחראי. אנחנו לא מכריחים, אנחנו מדינה דמוקרטית".

"לצד ההנחיות, החיסון הוא האמצעי הטוב ביותר לשמור על החיים שלנו", הדגיש הורוביץ. "ההחלטה של אנשי המקצוע להמליץ על חיסון שלישי נועדה בראש ובראשונה להקטין את התחלואה הקשה ולהוריד את המחיר שעלול לגבות. כל דחייה נוספת הייתה עלולה לגבות מאיתנו מחיר בחיי האדם. זה ורק זה עומד לנגד עינינו. כל אדם הוא עולם ומלואו והחובה של משרד הבריאות ומדינת ישראל לבחון החלטות בחרדת קודש".

"אנחנו ממליצים למי שעוד לא התחסן עד גיל 12 לצאת להתחסן במנה ראשונה ואחרי זה במנה השנייה, ולכל הציבור מעל גיל 60 שכבר התחסן לצאת לקבל מנת חיסון משלימה", אמר שר הבריאות. "אנחנו רוצים להגן על הציבור, בלי לשלוח מאות אלפים בחזרה לאבטלה ולפגוע בחינוך של ילדי ישראל".

משרד הבריאות הודיע מוקדם יותר כי החל מיום ראשון הקרוב קופות החולים יחלו במבצע מתן חיסון שלישי לבני 60 ומעלה. במקביל, בתי האבות עודכנו כי מנת החיסון הנוספת תינתן למי שחלפה חצי שנה מאז שקיבל את המנה השנייה.

"המלצות ועדת המומחים, הן כבדות משקל", אמר רה"מ נפתלי בנט בתום דיון בנושא מתן מנת חיסון שלישית. "האסטרטגיה שלנו ברורה - לשמור על החיים, ולשמור על שגרת החיים של מדינת ישראל״.

"במהלך היום אנחנו נשלים את עבודת המטה לגיבוש תכנית הפעולה ואנחנו נציג זאת בפניכם בהקדם האפשרי, ציין בנט. "אנחנו נמשיך בטיפול במגפה ובהתפרצות הדלתא בצורה יסודית ואחראית - ביחד. אני קורא למי שעוד לא עשה זאת: צאו להתחסן".