כשברקע ההיערכות לקראת הרחבת התו הירוק החל מיום ראשון הקרוב, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, שיגר מכתב למנהלי בתי החולים ובו הורה שלא להגביל כניסה של מטופלים למוסדות הרפואיים לפי הנחיות התו. לדברי אש, מדובר בזכויות יסוד בסיסיות של אזרחים ללא קשר לשאלה אם התחסנו או ביצעו בדיקה שלילית. על מנהלי בתי החולים, כותב אש, להעניק את הטיפול לבאים בשערי המוסד גם אם הוא לא מוגדר חובה. בתוך כך, משרד הבריאות פרסם את נתוני הקורונה ליום שחלף ומהם עולה כי שוב נמצאה ירידה במספר החולים קשה ובמקדם ההדבקה.

"בחלק מבתי החולים הוחל בביצוע בקרה בכניסות במטרה לצמצם מספר מבקרים ולאפשר כניסה לבית החולים, תוך החלת כללי התו הירוק על הנכנסים לבית החולים, בדגש על המגיעים לפעילות רפואית לא דחופה, ומבקרים", כותב אש בפתח דבריו במכתב ששיגר על רקע סינון מסוים שביצעו חלק מהמוסדות - סוגיה שאף הגיעה לבית המשפט.

נחמן אש בועדת החקירה לאסון הר מירון (צילום: לע"מ)
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש | צילום: לע"מ

"אני מודע לצורך ולחשיבות של נקיטת הצעדים למניעת הדבקות קורונה בתוך שטח בית החולים. ככלל, פעילות כזו נדרשת ומבורכת, אך עליה להיעשות בהתאם לכללים בעניין החלת התו הירוק, שלא הוחל על מוסדות הרפואה במודע ובמכוון, ותוך שמירה על זכויות המטופלים, לפי חוק זכויות החולה".

אש הוסיף: "לא ניתן לחייב באופן גורף בדיקת תו ירוק בכניסה לבית החולים, מתוקף היות השירות הרפואי שירות חיוני. כידוע, מקום שניתן בו שירות רפואי הוחרג מהמקומות המוסדרים במסגרת התקנות בנושא התו הירוק".

חולי קורונה, מחלקת קורונה בהדסה עין כרם (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
טיפול במחלקת קורונה בבתי החולים | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

לצד זאת, אש הוסיף כמה סייגים שיאפשרו למנהלי בתי החולים להגביל באופן מסוים את הכניסה למקום: "רשאי בית החולים לבקש ממטופל לבצע, על חשבון בית החולים, בדיקת קורונה מהירה, בטרם ביצוע פרוצדורה רפואית שיש בה חשיפה פוטנציאלית (בין אם המטופל מחוסן או מחלים, או לא). מותר להציע למטופל לדחות ביצוע פרוצדורה שאינה דחופה, אך כמובן שאין לדחות פרוצדורה דחופה בגלל דרישה זו".

"על בית החולים להקפיד על זכותו של המטופל למלווה, זכות המעוגנת בחוק זכויות החולה, ולהפעיל שיקול דעת ביחס לכניסה של מלווה שאינו עומד בתנאי התו הירוק, כגון אם הוא מפגין תסמיני מחלה. אין למנוע כניסה של מלווה כאשר הוא נדרש לסייע למטופל. בכל מקרה בו מסיבה כלשהי נמנעת כניסת מלווה יש להסביר זאת למטופל ולמלווה באופן פרטני, כנדרש בחוק".

נתוני הקורונה - מקדם ההדבקה נמוך מ-0.8

משרד הבריאות פרסם את נתוני הקורונה ליממה החולפת ומהם עולה כי 671 חולים במצב קשה - ירידה לעומת המספר שהגיע אף ל-750 בשבוע שעבר. מספר המאומתים עומד על 3,208 מתוך 76,257 בדיקות שבוצעו אתמול.

מרבית המאומתים אתמול היו לא מחוסנים כלל (67%) ומקדם ההדבקה עומד על 0.76. נתון המתים מקורונה גבוה היום ב-35 בהשוואה לאתמול, ועומד על 7,684.