עלייה משמעותית בחולים קשה בסוף השבוע: שעות ספורות לפני התרחבות "התו הירוק" - בצל התחלואה הגבוהה וברקע השיח על הגבלות נוספות ששוקלים להטיל במקרה שהחיסון השלישי לא ישפיע על נתוני התחלואה, משרד הבריאות עדכן אמש (שבת) כי 3,849 ישראלים אובחנו כחיוביים לקורונה ביממה בין שישי לשבת. גם מספר החולים קשה עלה ל-324 ו-16 חולים נפטרו.

בתוך כך, אחוז הבדיקות החיוביות נותר זהה ועומד על 3.79% - מתוך 102,760 בדיקות שנערכו שלשום. מבין החולים קשה שמאושפזים במחלקות הקורונה ברחבי הארץ, מצבם של 71 מוגדר קריטי ו-49 מונשמים.

שיאניות התחלואה בישראל

על פי הרמזור, כפר חב"ד נמצא בראש היישובים עם התחלואה הגבוהה ביותר ומוגדר כיישוב אדום, שבו אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 12%. יישובים רבים עדיין מוגדרים אדומים, כמו שדרות עם 9% בדיקות חיוביות, קריית מלאכי עם 14% בדיקות חיוביות, בית שאן עם 8% בדיקות חיוביות ועפולה עם 7% בדיקות חיוביות.

מרוץ נגד הזמן כדי למנוע סגר

 במשרד הבריאות התקיימו בימים האחרונים דיונים סביב הסוגיה של מספר החולים קשה שאם נגיע אליו נצטרך "ללחוץ על הברקס", כפי שהגדיר זאת ראש הממשלה נפתלי בנטהמספר הזה עומד על 700-600 חולים קשה - כך פרסמנו שלשום לראשונה ב"אולפן שישי". אם קצב ההכפלה יישאר זהה והחיסונים לא יתנו את אותותיהם כפי שמצופה, ההגעה למספר היעד תגזור למעשה את ההגעה ל-1,400-1,200 חולים קשה - ולכן זו נקודת העצירה שקבע משרד הבריאות.

מהם בכל זאת הסייגים למספר הזה? אם נראה שההשפעה של החיסון השלישי תגרום לכך שתהיה ירידה בחולים קשה - אולי בכלל לא יצטרכו את הסגר כי האופק ייראה חיובי יותר. כמו כן, אם נראה ירידה במקדם ההדבקה, כלומר קצב ההדבקות יהיה נמוך יותר, זה ישפיע גם על התווספות החולים קשה.

התו הירוק מתרחב

בהתאם להחלטות קבינט הקורונה, התו הירוק יתרחב החל מהיום (ראשון) ויוחל בכל מוקדי הבילוי - לכל כמות משתתפים. החידוש המשמעותי הוא שאנשים שאינם מחוסנים יחויבו לשלם מכיסם עבור בדיקת קורונה, שאותה יצטרכו לבצע 24 שעות בלבד לפני כל כניסה למקומות ציבוריים. בנוסף, פרסמנו אמש לראשונה נתונים שמעידים על יעילות החיסון – גם מול וריאנט דלתא: אנשים שלא התחסנו מדביקים ומדבקים פי 6.5 יותר מאשר מחוסנים.

התו הירוק יחול באולמות וגני אירועים, בכנסים, באירועי תרבות וספורט, במסעדות ובתי קפה, בתי קולנוע, מלונות, מכוני כושר וסטודיו וגם בבתי תפילה מעל 50 אנשים. מי שיכולים להתחסן ולא עשו זאת, יצטרכו לשלם 52 שקלים בעבור בדיקת קורונה, שאותה ניתן יהיה לעשות באחד מ-120 מתחמי מד"א בכל רחבי הארץ.

בשלב ראשון, ילדים מתחת לגיל 12 לא יצטרכו להציג בדיקה. אבל החל מיום שישי בעוד שבועיים גם הם יצטרכו להיבדק 24 שעות לפני כניסה למקומות השונים, אך עבורם זה יהיה בחינם מאחר שאינם ראשים להתחסן.