שעות לאחר ההמלצה של פאנל המומחים ל-FDA לאשר את הבוסטר רק לבני 65 ומעלה, עולה החשש שמבצע החיסונים בישראל יואט משמעותית. כעת, מי שלא חצה את גיל 65 יתקשה להשתכנע בכך שהוא זקוק למנת הדחף, גם אם תוקף התו הירוק שלו יפוג בקרוב. עם זאת, בהודעה שהוציא משרד הבריאות מיד אחרי פרסום ההמלצה, נכתב כי היא "נותנת תוקף למבצע החיסון השלישי".

הדיון וההחלטה של ה-FDA: שיעור בשקיפות לישראל | פרשנות

"מנהל המזון והתרופות האמריקני המליץ הערב פה אחד על מתן מנת בוסטר לאנשים מעל גיל 65 ולאנשים בסיכון, כמו גם לעובדי מערכת הבריאות - בדיוק כפי שנעשה תחילה אצלנו", נכתב בהודעת משרד הבריאות. "בכך, נתן ה-FDA תוקף למבצע החיסון השלישי אשר החל בישראל ובעקבותיה בקנדה, אוסטריה, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות".

בהודעת המשרד, התייחסו גם לחלק שנטלה ד"ר אלרעי-פרייס בדיון. "הצגנו ל-FDA נתונים מחקריים על דעיכת החיסון והעלייה במוגנות לאחר חיסון שלישי, עליהם נאמר שהם משכנעים", נכתב בהודעה. "בישראל הוחלט לפעול באופן אחראי ומהיר בכדי לטפל בתחלואה הגוברת, וכך מוכיחים גם נתוני היעילות הגבוהים של מנת הבוסטר - המשיב את ההגנה מפני נגיף הקורונה".

למרות ההודעה האופטימית של משרד הבריאות, כעת עולה החשש שגם תמריצים שיצרה הממשלה כדי לעודד התחסנות, כמו פקיעת תוקף של התו הירוק, לא יגרמו לבני 65 ומטה לבוא ולהתחסן. גם הביקורת הציבורת על המבצע המהיר בישראל, שלראשונה בעולם התיר מתן מנת דחף לצעירים, תתגבר ככל הנראה ותקשה על הממשלה לנקוט צעדים נוספים שיעודדו התחסנות.

במאמר שפרסם אתמול באקונומיסט, ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס להחלטה הישראלית לצאת למבצע החיסון השלישי. "היו לי 2 אופציות, לגרור את ישראל לסגרים נוספים והגבלות - או לשים את כובד המשקל על חיסון 3 לצידן של הגבלות פחות קשות", כתב. "בזכותם של 3 מיליון ישראלים שרצו לקבל חיסון 3, אנחנו מתחילים לראות ירידה במספר ההדבקות והאשפוזים".

ראש הממשלה נפתלי בנט בריאיון ליונית לוי (צילום: N12)
היו לי 2 אופציות, לגרור את ישראל לסגרים נוספים והגבלות - או חיסון 3". רה"מ בנט | צילום: N12

שרת הכלכלה וחברת קבינט הקורונה אורנה ברביבאי התייחסה אתמול בציוץ בטוויטר להמלצה. "נלמד את החלטת ה-FDA בקבינט הקורונה", אמרה ברביבאי. "יודעת שימשך המאמץ לאפשר חיים לצד המגפה, על פני סגר מתמשך".

אתמול הצביע פאנל מומחים שמייעץ ל-FDA נגד מתן הבוסטר לבני 65 ומטה. 16 החברים בוועדה הצביעו נגד המהלך – ו-2 הצביעו בעד. הנימוקים העיקריים להמלצה היו שאין מספיק מידע באשר לבטיחות החיסון עבור צעירים. מאוחר יותר הצביע הפאנל בעד מתן הבוסטר לבני 65 ומעלה.

האם חיסון שלישי לקורונה מגן מפני הידבקות באומיקרון (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
קורונה בישראל - החיסון השלישי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

הדיון על מתן מנת החיסון השלישית, הבוסטר, התבסס על שני ניסויים קליניים ועל נתונים ממבצע החיסונים בישראל. יצרנית תרופות נוספת שביקשה מה-FDA אישור ל"בוסטר" היא חברת מודרנה. ד"ר שרון אלרעי-פרייס ממשרד הבריאות הציגה בדיון בבקשה של פייזר את הנתונים שנאספו בישראל.

במקביל, אתמול דווח שישראל חצתה את רף 3 מיליון המתחסנים במנה השלישית. 3,008,511 מחוסנים ישראלים קיבלו את ה"בוסטר" עד אתמול. "משרד הבריאות קורא לכל מי שזכאי ולא עשה כן - לצאת ולהתחסן", נמסר מהמשרד. "החיסון הוכח כאמצעי היעיל ביותר במאבק בנגיף הקורונה, והוא זמין לכולם. כל מי שמתחסן מגן על עצמו, על משפחתו ועל סביבתו. חיסון ראשון, שני או שלישי - צאו להתחסן".