המגבלות החדשות שבדרך? במשרד הבריאות נחושים למנוע את המשך התפשטות זן דלתא בישראל והטלה אפשרית של סגר בתקופת חגי תשרי, וצפויים להביא לאישור קבינט הקורונה שורה של מגבלות חדשות שהם מעוניינים שייכנסו לתוקף באופן מיידי - צעדים שכוללים בעיקר מגבלה של התקהלויות במקומות הומי אדם, בתקווה למנוע הדבקות.  

הצעדים שבמשרד הבריאות יבקשו לאשר במהרה:

• הגבלת התקהלויות - עד 50 איש בפנים ו-100 בחוץ במקומות שבהם אין תו ירוק או סגול
• הגבלת התקהלויות באירועים גדולים (טרם הוחלט לאיזה מספר להגביל את המשתתפים)
• הקדמת התו הירוק כדי שיחול גם על ילדים עד גיל 12 - כבר מהשבוע הבא 
• הפעלת תו סגול ביחס של אדם אחד לכל 7 מטרים במקומות כמו קניונים (לא יחול על חנויות קטנות) הערב חשפנו במהדורה המרכזית כי את ההגבלות הללו משרד הבריאות רצה להביא בפני השרים כבר ביום שלישי שעבר, כשנערכה הישיבה של קבינט הקורונה - אלא שבישיבה מקדימה של בכירי משרד הבריאות עם ראש הממשלה, סוכם שהמצגת הזו לא תובא לישיבה כדי שהשרים כלל לא ידברו עליה – וכי תובא במקום רק המצגת של המל"ל שבה לא היו בכלל הגבלות. חלק מבכירי משרד הבריאות זעמו על המהלך - וטענו שראש הממשלה בנט מנע את הצגתה.

קורונה בישראל, מסכות, קניון (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90 )
הצעד שנשקל: הגבלת התקהלויות במקומות הומי אדם | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90

"אנחנו עוקבים באופן שוטף אחרי הנתונים ופועלים לבלימת המשך העלייה בדרכים שונות, אבל המצב מדאיג", הצהיר מוקדם יותר היום מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, בתדרוך לעיתונאים שערך. "הקבינט אישר שורת צעדים שאנחנו מקווים שיסייעו לבלימה בעלייה בתחלואה. בימים הבאים נבחן אם התחלואה נבלמת או שעלינו להביא לאישור צעדים נוספים כמו צעדי ריחוק והתו הסגול", הוסיף ושב וקרא לציבור לצאת ולהתחסן - ובעיקר לאותם כמיליון ישראלים שזכאים למנה ראשונה ושנייה וטרם עשו זאת. 

 בקרוב: חיסונים במנה השלישית גם לבני 50 ומעלה?  

ולצד ההגבלות, במשרד הבריאות מעוניינים שכמה שיותר ישראלים שיכולים לעשות זאת ייצאו להתחסן. מוקדם יותר הערב נודע כי מתוך כ-600,000 מתחסנים במנת חיסון שלישית בשבוע החולף, התקבלו עד כה פחות מ-50 דיווחים על תופעות לוואי בסמיכות לקבלת החיסון. התופעות שדווחו היו קלות וחלפו במהרה ובהם - כאבים במקום ההזרקה, חום ובחילה. 

חיסונים בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
בקרוב: חיסונים גם לבני 50 או 40 ומעלה? | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

עם זאת, הנתונים שפורסמו מבוססים על דיווחים אקטיביים של מתחסנים שנכנסו לאתר משרד הבריאות כדי למלא טופס דיווח על תופעות. בשבוע הראשון לפתיחת המבצע לבני 60 ומעלה כלל לא הייתה אפשרות לדווח באתר על תופעות ממנה שלישית ורק לאחר תלונות זה טופל. בנוסף, ‏במחקר של קופת החולים "כללית" שפורסם אתמול, שאלו כ-1500 מתחסנים במנה שלישית האם הם חוו תופעות לוואי. 225 מהם דיווחו על לפחות תופעת לוואי אחת. 

כתוצאה מהנתונים שפורסמו, כשבוע בלבד לאחר שהחל מבצע החיסונים של בני ה-60 ומעלה, במשרד הבריאות שוקלים להתחיל ולחסן אוכלוסיות יעד נוספות בקרוב מאוד. הערב פרסמנו כי חלק מבכירי המשרד שוקלים להמליץ על חיסון במנה שלישית גם לבני 50 ואף 40 ומעלה כבר בעשרת הימים הקרובים - צעד שעדיין זוכה להתנגדות רחבה עקב החשש לייצר תקדים עולמי נוסף. בסוף השבוע צפוי להתקיים דיון בוועדת החיסונים בעניין החיסונים לאוכלוסיות נוספות