שיחת הצעקות בין בנט לשאשא-ביטון: שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים, גם בשלב הזה עדיין אין הסכמה על סוגיית החיסונים בבתי הספר - והיום (שני) במהלך דיון בסוגיה, ראש הממשלה בנט הרים את קולו על שרת החינוך ומנכ"ל משרדה, יגאל סלוביק, והשיחה הפכה לטעונה במיוחד - כך פרסמנו הערב לראשונה במהדורה המרכזית. אחד הנוכחים בדיון אף תיאר את הסיטואציה במילים: "ראש הממשלה התפוצץ על שרת החינוך".

סיקור נוסף ב-N12:

במהלך הדיון, נציגי משרד הבריאות הציגו את הנתון שלפיו עד עכשיו רק 35% מבני הנוער התחסנו - והשרה שאשא-ביטון והמנכ"ל סלוביק שבו וחזרו על עמדתם: "אין לנו בעיה שתחסנו, אנחנו רק נגד חיסונים בשעות הלימודים. אנחנו לא חושבים שמנהלי בתי ספר ומנהלי המחוזות צריכים לעסוק בזה". 

בשלב הזה, ראש הממשלה בנט הרים את הקול, ועל פי אחד הנוכחים בדיון הוא גם דפק על השולחן בזעם ואמר לשניים: "התמלאה כוס ההמתנה, אתם צריכים להיות אלה שתובילו את מבצע החיסונים של בני הנוער, אתם לא עושים כלום!".

וזה לא נגמר שם. בנט האשים את השרה והמנכ"ל שהם כל הזמן רק דוחים ורק מערימים קשיים - ומפילים את האחריות על משרד הבריאות. בנט דרש משאשא-ביטון ומנכ"ל משרד החינוך לא רק לא להפריע, אלא להוביל את המהלך ממש - כפי שצה"ל מוביל את המהלך של חיסון חיילים כך ש"משרד החינוך יתגייס וייקח את זה על עצמו". 

היוזמה שנשקלת: תו ירוק לכל תלמיד מעל גיל 12 

במהלך הדיון, הזהיר שר הבריאות, ניצן הורוביץ, שפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר כלל לא בטוחה - זאת עקב מספר המתחסנים הנמוך בקרב בני הנוער: "אם שיעורי ההתחסנות בקרב בני הנוער לא יעלו דרמטית בימים הקרובים - נהיה בבעיה גדולה. כולנו רוצים לפתוח את שנת הלימודים, אבל שנדע זאת כולנו".  

בית ספר, קורונה, תלמידים, מורה, כיתה (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
פתיחת שנת הלימודים מוטלת בספק? | צילום: פלאש 90, פלאש/90ומלבד חיסונים בבתי הספר, אחת האפשרויות שנבחנות לקראת פתיחת שנת הלימודים היא להחיל תו ירוק על תלמידים, כשהמשמעות של הצעד הזה היא שכל תלמיד מעל גיל 12 שירצה להיכנס לבית הספר והוא לא מחוסן או מחלים - יצטרך להציג בדיקת קורונה. גם אם המהלך הזה יהיה על חשבון המדינה ולא על חשבון ההורים - מדובר בהליך סבוך למדי שכלל לא בטוח שניתן יהיה לאשר משפטית.