משרד הביטחון והמכון למחקר ביולוגי הודיעו היום (שני) כי חתמו על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם NRx Pharmaceuticals, חברת פארמה בינלאומית, להשלמת הניסויים הקליניים ומסחור החיסון הישראלי לקורונה "BriLife" שפיתח המכון הביולוגי.

עם החתימה על מזכר ההבנות תחל החברה בהרחבת הניסויים הקליניים בחו"ל, במדינות גיאורגיה ואוקראינה, במקביל להשלמת הניסויים בארץ. זאת לשם הגדלת המדגם הסטטיסטי והכנת התיק הרגולטורי לאישור המשך הניסויים וביצוע השלב השלישי בחו"ל.

פרופסור שמואל שפירא שסיים לא מכבר קדנציה של 8 שנים כמנכ"ל המכון, מסר כי משא המתן עם NRx כמו עם חברות אחרות החל לפני כ-5 חודשים. הוא בירך על החתימה על מזכר ההבנות והוסיף כי הוא שמח שלאחר עיכובים בירוקרטיים שאינם תלויים במכון, חיסון ה-BriLife שהיה מוכן כבר ביולי 2020 ממשיך בדרכו הנכונה.

לפי הודעת משרד הביטחון, NRx תבצע את השלמת הניסויים על עשרות אלפי מתנדבים במדינות שעימן חתמה על הסכמי שיתוף פעולה. המכון הביולוגי ילווה את התהליך וימשיך לספק ידע וסיוע מדעי להשלמת הניסויים. התהליך הובל על-ידי החברה למסחור טכנולוגיות בביה"ח שיבא, חברת "תל השומר בע"מ", שזכתה במכרז החשכ"ל למסחור נכסי הקניין הרוחני של מדינת ישראל, ואושר על-ידי החשב הכללי במשרד האוצר.

 

פרופסור שמואל שפירא
"החיסון ממשיך בדרך הנכונה". פרופסור שמואל שפירא

שר הביטחון בני גנץ התייחס לשיתוף הפעולה: "ההסכם הוא בשורה מצוינת לאזרחי ישראל ועדות למעשה חסר התקדים שביצעה הסיירת במכון הביולוגי. אני מקווה, שבאמצעות ההסכם, נוכל להשלים את פיתוח החיסון ולאפשר למדינת ישראל עצמאות בייצור חיסונים, משום שכפי שראינו - הקורונה לא הולכת לשום מקום. לצד זאת, המכון הביולוגי וכלל מערכת הביטחון ימשיכו לתת יד למאמץ הלאומי במלחמה בקורונה. אני מבקש להודות לחוקרי המכון, שלא מפסיקים לעבוד כדי לספק לנו הגנה ביטחונית, אזרחית ובריאותית".