חשד שעשרות חוזרים מאומן זייפו בדיקות קורונה שליליות: רשות האוכלוסין וההגירה עדכנה הבוקר (שישי) כי יותר מ-150 חוזרים מאומן אותרו לאחר שעל פי החשד זייפו בדיקות קורונה שליליות, למרות שנמצאו כחיוביים לנגיף בבדיקות שנערכו באוקראינה. עשרות מהם הצליחו לעבור את נתב"ג ולהיכנס לשטח ישראל, ונעצרו בהמשך. כולם הועברו לטיפול המשטרה, שם עדכנו כי 117 חשודים זומנו לחקירה.

במשטרה עדכנו כי החשודים זומנו לחקירה בגין מרמה וזיוף והפצת מחלה בנסיבות מחמירות. עוד אמרו כי מדובר בעבירות פליליות חמורות, שהעונש עליהן יכול להגיע לכדי מאסר של עד 5 שנים. הנוחתים המאומתים יידרשו להתייצב לחקירה עם החלמתם, ולכולם ייפתחו תיקים פליליים. 

לפי התקנות, כל אדם המבקש לשוב ארצה מאומן חייב להציג תוצאה שלילית בבדיקת PCR בעמדת מד"א שבאומן. עד כה בעמדות אלה זוהו 13.5% מהנבדקים כחיוביים לנגיף הקורונה. 

בקרי הגבול של רשות האוכלוסין קיבלו רשימות של נדבקים בקורונה, שהועברו אליהם ממתחמי הבדיקות שנפתחו באומן. בדרך זו איתרו בנמל התעופה 96 נוסעים שהופיעו ברשימות ועל פי החשד זייפו בדיקות שליליות על מנת להגיע לישראל. בנוסף נעצרו בתוך שטח ישראל 56 נוסעים שנכנסו לפני העברת הרשימות ממשרד הבריאות לידי רשות האוכלוסין.

לפי רשות האוכלוסין, בסך הכול אותרו נכון להבוקר 152 נוסעים חשודים. הם הועברו להמשך טיפול בידי המשטרה. החשד הוא כאמור שהחוזרים זייפו את הבדיקות השליליות, אך עם זאת, בשל פער גדול בין הבדיקות באוקראינה לבין הבדיקות בארץ - נבדקת גם האפשרות שהבדיקות באוקראינה היו לקויות. הסיבה לפער עדיין בבדיקה.

נוסעים בנמל התעופה בן גוריון (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

היום צפויות לנחות 20 טיסות ישירות מאוקראינה. בנוסף רבים צפויים לחזור מאומן דרך יעדים אחרים, באמצעות טיסות המשך. מוקדם יותר השבוע אמרו גורמים במשטרה ל-N12 כי הם מעריכים שלפחות 200 חוזרים מאומן ינסו להיכנס לארץ עם בדיקות קורונה מזויפות.

שיעור הנבדקים החיוביים באומן היה גבוה, ובישראל ישנו חשש מניסיונות זיוף של החוזרים. חלקם אף נמנעו מלהיבדק במתחמי מד"א שנפתחו בעיר לטובת המבקרים הישראלים בה, כדי שלא להופיע ברשימות הישראליות.

אמש הורה ראש הממשלה נפתלי בנט לנקוט בצעדי אכיפה קשים נגד חולים ששבו מאומן ונכנסו לישראל במרמה. רה"מ בנט כינס אתמול דיון בנושא והנחה לפעול נגד מי שזייפו בדיקות בחזרה מאוקראינה, בין היתר באמצעות חקירת משטרה ונקיטת הליך פלילי מלא. בהודעת רה"מ נאמר כי כלל האישומים הרלוונטיים ייבחנו, כולל מרמה, זיוף והפצת מחלה במזיד.

בנט מדבר בישיבת ממשלה (צילום: לע"מ)
צילום: לע"מ

ראש הממשלה אמר כי כל חולה מאומת ששב ארצה במרמה ונחת בנתב"ג יפונה לביתו ברכב ייעודי או על ידי אמבולנס, ויחויב בתשלום על הנסיעה. בדיון גם הוחלט לבחון החלתה של תקנה ייעודית שתחייב את החולים החוזרים מאומן ב-14 ימי בידוד במלוניות קורונה.

בהודעה מטעם לשכת בנט נאמר: "ממשלת ישראל רואה בחומרה רבה כניסת חולים ארצה במרמה באמצעות זיוף מסמכים והפצת מחלה במזיד, המהווים אקט חסר אחריות של פגיעה בשלום הציבור, ותמשיך לפעול ביד קשה כנגד מפרי החוק".