השביתה החלקית ב-7 מבתי החולים הציבוריים בישראל החלה הבוקר (רביעי) במחאה על היעדר תקצוב, בעיקר על רקע משבר הקורונה והמשאבים שנדרשים בתי החולים להתמודד עמם. משעות הבוקר הורגשה דלילות בבתי החולים, כאשר העבודה נעשית במתכונת שבת. בתי החולים השובתים הם: הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה, לניאדו ושלושת בתי החולים בנצרת – הצרפתי, האנגלי והאיטלקי.

מנהלי בתי החולים טוענים כי 300 מיליון שקלים שהבטיחה המדינה לבתי החולים הציבוריים עדיין לא הועברו אליהם. נוסף על כך, סעיף בהסכם מול משרד האוצר קבע כי אם מגפת הקורונה תימשך אז בכל חודש תועבר תוספת של 55 מיליון שקלים. לדברי המנהלים, החל מחודש יולי - התוספת אינה מועברת. מנהל הדסה, הד"ר יורם וייס, אמר במסיבת עיתונאים: "משרד הבריאות והממשלה לא מתקצבים אותנו. הם צריכים לייצב את המוסד הזה".

שביתת בתי החולים הציבוריים :משרד קבלת חולים למרפאות בבי"ח הדסה ריק
"לא מסוגלים לתפקד באופן מלא". חדר המתנה ריק בביה"ח הדסה
מסע"ת בבית חולים הדסה עין כרם בעקבות מחאת העובדים
מסע"ת בבית חולים הדסה עין כרם בעקבות מחאת הרופאים

בבית החולים הדסה עין כרם סיפר אחד הרופאים מהמחלקה האורולוגית כי הם מקבלים ילדים ונשים, אך אחות אחת אמרה שזה תלוי מקרה - כל מקרה לגופו. "תבדקי את החדשות! את לא שומעת חדשות?, כרגע אנחנו עושים רק טיפולים דחופים", הסבירה האחות במרפאה הנורולוגית לאישה שהגיעה לטיפול בבית החולים. "אני מתנצלת, תנסי בערב אולי יהיה עדכון".

במסגרת השביתה, מאיימים מנהלי בתי החולים גם להפסיק לקבל לטיפול חולי קורונה, מלבד המתכונת המצומצת שבהן עובדות שאר המחלקות. בשעה 12:00 קיימו מנהלי בתי החולים מסיבת עיתונאים מיוחדת, שבה ביקשו "להבהיר לממשלת ישראל - לא עוד. לא עוד פגיעה בהדסה ובבתי החולים הציבוריים".

מסע"ת בבית חולים הדסה עין כרם בעקבות מחאת העובדים
מנהל הדסה, ד"ר יורם וייס מדבר

מנהל בית החולים הדסה, הד"ר יורם וייס, אמר: "עצוב לי לראות את כולם בחוץ ולא עם החולים. אנחנו לקראת התפרצות נוספת של המגפה - ומשרד הבריאות וממשלת ישראל לא מתקצבים אותנו. תושבי ירושלים זכאים לקבל חמלה ושירות כמו אנשים אחרים במדינת ישראל. הממשלה ומשרד הבריאות צריכים להביא לייצוב המוסד הזה".

שביתת בתי החולים הציבוריים :משרד קבלת חולים למרפאות בבי"ח הדסה ריק
אין קבלת קהל. ביה"ח הדסה, הבוקר

אתמול הודיעו מנהלי בתי החולים לשר הבריאות על כוונתם לשבות, וציינו כי "בשל הגירעון המבני שכופה עלינו המדינה ובעקבות אי קיום ההסכם עם בתי החולים הציבוריים, 7 בתי החולים לא מסוגלים לתפקד באופן מלא ולתת טיפול נאות למטופלים ".

המנהלים הבהירו כי "במסגרת מתכונת השבת, יבצעו הרופאים רק פעולות מצילות חיים. לא יתקבלו פינויים ממד"א שאינם מצילי חיים ויש להפנותם לבתי חולים אחרים". הם האשימו: "לא נפתח איתנו מו"מ, איש לא מדבר איתנו. עם הבנה וסימפטיה לבעיות שלנו אנחנו לא יכולים לשלם לספקים". הם הוסיפו כי "היום בערב ראש הממשלה ממריא מפה ומשאיר אותנו להילחם בקורונה עם מחסניות בלי כדורים. אנחנו מצפים ממנו להתערב במשבר".

שביתת בתי החולים הציבוריים :רופאים יושבים בחוץ בבי"ח הדסה ריק
רופאים שובתים בביה"ח הדסה, הבוקר
שביתת בתי החולים הציבוריים :מיטות חולים ריקות בבי"ח לניאדו
חדרים ריקים בבית החולים לניאדו שבנתניה, הבוקר

בסיום מסיבת העיתונאים, שר הבריאות ניצן הורוביץ ירד ממשרדו לשוחח עם המנהלים והציע להם לשבת ולדבר כדי לנסות לפתור את הבעיות התקציביות. בחודש שעבר פרסמנו כי על אף הבטחות משרד הבריאות, 200 מיליון שקל שיועדו לחיזוק בתי החולים הציבוריים לא הגיעו ליעדם. הסיבה לכך היא שמשרד הבריאות טרם ניסח את מבחני התמיכה שעל פיהם יחולקו תקציבי הסיוע – זאת על אף שבמשרד כבר קיבלו את הכסף.