מנכ"ל משרד הבריאות, נחמן אש, התארח הערב (שבת) באולפן "פגוש את העיתונות" והתייחס לסערת דבריו של הבכיר בחברת פייזר ולירידה במקדם ההדבקה לאחר מבצע החיסונים. "סוף הגל הרביעי? מוקדם מדי להגיד״, אמר באופטימיות והבהיר כי אין לאף חברת תרופות בלעדיות על חיסון אזרחי ישראל.

במהלך הריאיון הבהיר אש כי לפני שיוצאים בהצהרות על יציאה מגל התחלואה הנוכחי, "צריכים לראות את השפעת הלימודים והחגים. מקווה שהתחלואה תרד והחיסונים ישפיעו ואז נוכל להגיד שיצאנו מהגל הזה".

"נשנה את חלק מההגבלות לבדיקות אנטיגן"

עוד הוסיף המנכ"ל כי הוא "מקווה שרמת ההתחסנות תלך ותעלה, גם בחיסון ראשון וגם בחיסון שלישי" והדגיש את חשיבות החיסון למיגור תחלואה והמאמצים של משרדו להקל על הבדיקות: "הגל ייעצר רק על ידי החיסונים. אולי נעביר את המלונות לבדיקות אנטיגנן במקום בדיקות PCR כדי להקל על העומס - בוחנים איך להקל על העומס בבדיקות".

"אין הבדל בדיווחים על תופעות הלוואי בחיסון השלישי - כנראה נצא לסקר שישאל ויעקוב אחר תופעות לוואי חמורות, אבל אין משהו שונה בהשוואה לחיסונים הקודמים", הרגיע הרופא הבכיר. "מעריך שבחודשים הקרובים יהיה אישור לחסן ילדים מעל גיל 5. אנחנו מחכים ל-FDA, המקרה של החיסון השלישי היה היוצא מן הכלל, מקווה שעד סוף השנה נוכל להרחיב את החיסונים לגיל 5 ומעלה".

בנוגע להקלטה שנחשפה ב"אולפן שישי" בה סגן נשיא החברה והמדען ראשי בפייזר, אומר שישראל משמשת כמעבדה שבאמצעות, החברה מסיקה את מסקנותיה בנוגע לחיסון נגד קורונה ולכן יש לפייזר בלעדיות על ישראל הרגיע אש: "מה שמושחר בהסכמים זה נושאים עסקיים - אין בלעדיות ואין הסכמי צד".

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן כי במהלך סוף השבוע חלה עליה במספר החולים קשה והמונשמים. מספרם עלה ל- 696 חולים בקורונה שמצבם מוגדר קשה - עליה של 24 לעומת הנתונים הקודמים, מתוכם 186 מונשמים, גם כן עליה של 13 בני אדם. 

9,725 בני אדם אובחנו במהלך השבת כנשאים של נגיף הקורונה, המצטרפים ל-80,823 החולים הפעילים כעת. כמו כן, אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 6.57% - עליה קלה לעומת אתמול.