בהקלטות שהגיעו לידי "תוכנית חיסכון" ושהבאנו הערב (שלישי) נשמע מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, מודה בקולו שהחזרת התו הירוק לא תסייע באופן מהותי בצמצום התחלואה בקורונה. בשיחה שקיים היום עם מנהלי בתי החולים, נשמע המנכ"ל אש אומר שיהיה צורך לנקוט בצעדים נוספים כדי למנוע את התפשטות הנגיף. 

"אנחנו צריכים להיכנס לראש שבעוד עשרה ימים נהיה עם מספר כפול של מאומתים ומספר כפול גם של חולים קשים וקריטיים, במיוחד שהעלייה הזאת התחילה - אז המוכנות צריכה להיות מעכשיו", נשמע פרופ' אש אומר בהקלטה. 

מחלקות הקורונה בבתי החולים (צילום: פלאש 90)
בבתי החולים חוששים. מחלקת קורונה, ארכיון | צילום: פלאש 90

במהלך הדיון, ביקשו נציגי משרד הבריאות מבתי החולים להסב מחלקות פנימיות למחלקות קורונה – ובבתי החולים הבהירו שהדבר עלול להוביל למספר גדול של נפטרים עקב כך שכבר כעת לחולים רבים שאינם חולי קורונה ונזקקים לטיפול רפואי אין מיטה.


"אנחנו מתחילים עם התו הירוק ביום חמישי, אבל ההערכה שלנו שזה לא יעשה איזה שינוי דרמטי", אמר, "זה אולי יוריד קצת את מקדם ההדבקה אבל לא בצורה משמעותית. אנחנו בוחנים צעדים נוספים שנעלה לממשלה, אבל אני לא יודע מתי ואם הם יתקבלו". 

קשישים מקבלים חיסון בבית האבות מגדלי הים התיכון (צילום: פלאש 90)
האוכלוסייה המבוגרת בעדיפות ראשונה לקבלת חיסון שלישי | צילום: פלאש 90

"דבר נוסף שאנחנו עושים זה עניין חיסון הדחף (החיסון השלישי), ההחלטה תתקבל בימים הקרובים ואנחנו נצא לדרך, ככל שיוחלט, במהירות לחסן את האוכלוסייה המבוגרת בעדיפות ראשונה", אמר פרופ' אש, "שוב, ככל שזה יוחלט. מחר מתכנסת ועדת החיסונים ושם זה יידון שוב".

בדיון הוצגו גם נתונים חדשים על יעילות החיסון, שם נמסר שחלה ירידה ל-80% יעילות במניעת תחלואה קשה. בנוסף, דיווחנו הערב שבמשרד הבריאות שוקלים לחסן גם צוותים רפואיים במנה שלישית של החיסון – זאת גם כן ללא אישור של ה-FDA. רבים מבין אותם חברי צוותים רפואיים הם צעירים – כך שהדילמה אם לחסנם הופכת סבוכה אפילו יותר.