מחוסנים במנה שלישית מוגנים הרבה יותר מפני הידבקות: שבועיים לאחר שהחל מבצע החיסונים במנה השלישית של החיסון נגד קורונה לבני 60 ויותר, וימים לאחר שהמבצע התרחב גם לבני 50 ומעלה - מה שהוביל לכך שמספר המתחסנים במנה השלישית חצה את רף המיליון - הנתונים על המתחסנים במנה הנוספת מגלים שרמת ההגנה שלהם מפני הדבקה בנגיף גבוהה יותר ממי שלא התחסן במנה השלישית. 

החיסון השלישי נגד קורונה - ידיעות נוספות ב-N12: 

אופטימיות זהירה: הנתונים שמראים כי החיסון השלישי מתחיל להשפיע
מנכ"ל משרד הבריאות: "מצפים לירידה בתחלואה כבר בימים הקרובים"
ועדת המומחים הכריעה: מנת חיסון שלישית מגיל 50 ומעלה

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' גבי ברבש, הציג אמש (שני) ב"המהדורה המרכזית" את הנתונים שנאספו במכון גרטנר, ומהם ניתן להסיק כי ככל שחולפים הימים ממתן המנה השלישית של החיסון - כך רמת ההגנה מפני הדבקה גוברת. בתמונה המצורפת מטה ניתן לראות כי ביום השישי שלאחר קבלת החיסון, רמת ההגנה מפני הדבקה היא פי 1.5 בהשוואה למי שלא חוסן - ביום השמיני היא מטפסת לרמה של 2.1 ו-10 ימים לאחר החיסון, הוא מתברר כיעיל פי 2.5 במניעת הדבקה - נתון מרשים למדי. 

נתון נוסף שמבטא את האופטימיות הזהירה במשרד הבריאות בימים האחרונים היא תחזית החולים הקשים. לפני כשבועיים, ההערכה הייתה שב-18 באוגוסט יהיו בישראל כ-650 חולי קורונה קשים, ואילו אתמול, יומיים לפני "תאריך היעד", ישנם 531 - וזאת לאחר שחלה ירידה במספרם בהשוואה לשלשום. הצפי היה שבסוף החודש, יהיו כבר 1,500 חולים במצב קשה - מה שעלול היה לאתגר מאוד את מערכת הבריאות. 

אלא שהתחזית המעודכנת היא אופטימית יותר - וזאת עקב מבצע החיסונים במנה השלישית: לפי הצפי העדכני, בסוף אוגוסט יהיו בישראל פחות מ-1,000 חולים קשה: זהו עדיין מספר גבוה מאוד, אך זהו משבר שמערכת הבריאות תצליח לנהל - זאת לעומת מצב של כ-1,500 חולים קשים במחלקות הפנימיות שהיה הנתון שחזו לפני שהחל מבצע החיסונים, וזוהי כבר טרגדיה.  מהנתונים שהתקבלו עד כה על המתחסנים במנה השלישית - ניתן להסיק מסקנות רק על היעילות של החיסון במניעת הדבקה, אך עדיין לא על הגנה מפני מחלה קשה. לשם כך, יש להמתין עוד שבוע-עשרה ימים - אך מדיווחים שעולים מהשטח מאנשים שמטפלים בחולים בימים אלה עולה שחולה מחוסן סובל ממחלה קשה פחות מחולה לא מחוסן. 

יותר ממיליון ישראלים בני 50+ כבר התחסנו במנה השלישית

כשבועיים מאז החל מבצע החיסונים במנה השלישית, נחצה אתמול רף מיליון המתחסנים. מדובר ביותר ממחצית האוכלוסיה ברת החיסון - כ-1.9 מיליון בני 50 ומעלה שחלפו חמישה חודשים מאז שקיבלו את מנת החיסון השנייה - שכבר קיבלה את המנה השלישית.

מתחסנים (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
מעל מיליון ישראלים כבר התחסנו במנה הנוספת | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

"הגענו כעת למיליון אזרחים שלקחו אחריות על עצמם ועל סביבתם והתחסנו בחיסון השלישי", אמר ראש הממשלה, נפתלי בנט, "זה נתון נפלא והישג גדול, אבל יש עוד עבודה רבה לפנינו. מאות אלפי אנשים מבינים שההחלטה שלנו לקחת את החיסון השלישי היא צו השעה. אזרחי ישראל הם הראשונים בעולם לקבל את החיסון השלישי, זה לא מובן מאליו. רק כך נשמור על הבריאות ועל הפרנסה. כל מי שטרם התחסן - צאו עכשיו להתחסן".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, הוסיף: "החיסון הוא האמצעי הטוב ביותר שיש לנו למאבק בנגיף דלתא, לשמירה על הבריאות, על הכלכלה ועל שגרת החיים בישראל. דאגנו למלאי חיסונים מספק לכל מי שיכול להתחסן. זה הזמן להשתמש בו. מיליון מחוסנים בחיסון שלישי תוך שבועיים זה הישג יפה מאוד אך לא מספיק. רק אם נמשיך בקצב התחסנות גבוה של מתחסנים במנה השלישית ושל אזרחים שטרם התחסנו כלל, נעבור את המשבר מבלי להגיע לסגר".