הזינוק בתחלואה והנתונים המדאיגים: בעוד שנתוני התחלואה בקורונה ממשיכים לזנק בחברה הערבית – נראה שההיענות להתחסן לא עולה. על אף האזהרות של משרד הבריאות, הנתונים נמוכים במיוחד: רק 3% מבני 60 ומעלה התחסנו במנה השלישית בחברה הערבית.

העיר סכנין הפכה בימים האחרונים לעיר אדומה, לאחר שאובחנו בה יותר מ-150 חולים. בעירייה אמרו שמספר החולים מטפס כל הזמן. שם לא המתינו להגבלות הממשלה - והתחילו לבטל אירועים המוניים שבאחריותם. "טיולים מחוץ לעיר שקשורים לעיר הפסקנו כי הנסיעה באוטובוס מסוכנת", אמר ד"ר ספואת אבו-ריא, ראש עיריית סכנין. "צריך לטפל בזרועות האכיפה של הרשויות".

קורונה בחברה הערבית בישראל: דיר אל אסד (צילום: באסל עווידאת, פלאש/90 )
דיר אל-אסד בתקופת הקורונה, ארכיון | צילום: באסל עווידאת, פלאש/90

סיקור הקורונה ב-N12:

כמה יעלו הבדיקות הביתיות?

הוחלט: חיסון שלישי לבני 60 ומעלה

זן דלתא מדבק כמו אבעבועות רוח

שני יישובים נוספים מהחברה הערבית הוכרזו לאחרונה אדומים. במשרד הבריאות כבר הזהירו מפני עלייה משמעותית בתחלואה ביישובים הערביים. עם זאת, נתוני ההתחסנות בקרב החברה הערבית עדיין מדאיגים: רק 3% מבני 60 ומעלה התחסנו במנה השלישית וכן רק 16% בקרב בני 15-12 קיבלו את 2 מנות החיסון הראשונות. כמו כן, 26 חולים מהחברה הערבית מאושפזים במצב קשה.

"אנחנו נשקיע בקמפיינים ובהסברה", אמר ממונה הקורונה בחברה הערבית, אימן סיף. "נעבוד עם קופות החולים על הגדלת מספר התחנות. נשתמש וניעזר בצוותים הרפואיים כדי לשכנע את האנשים".

למרות התמונה שמגיעה ממשרד הבריאות, בכפר כנא יש דווקא רבים, צעירים ומבוגרים, שהגיעו להתחסן. במרפאה המקומית מדווחים על כ-200 מתחסנים רק ביומיים האחרונים. יש מי שאומר שהמודל של המרפאה המקומית צריך להיות מודל בשאר היישובים הערבים כדי לעלות את מספר המתחסנים.