בכירי החוקרים שחתומים על המחקר הסרולוגי הגדול של בית החולים "שיבא", זה שהוביל להחלטה של ישראל לחסן בני 60 ומעלה במנה שלישית של החיסון נגד קורונה, מקבלים מימון כספי למחקרים אחרים מחברת "פייזר" - כך פרסמנו הערב (שלישי) במהדורה המרכזית. 

שני החוקרים המובילים שחתומים על המחקר, שאושש את הטענה לפיה למי שיש יותר נוגדנים בגופו נדבק פחות ומידבק פחות, מקבלים מימון כספי מ"פייזר" למחקרים אחרים שלהם - כך עלה במסמך ניגוד העניינים שפורסם בכתב העת המדעי המוביל "The New England Journal of Medicine". 

פייזר (צילום: shutterstock)
מממנת חוקרים ישראלים שהמליצו לחסן במנה שלישית. "פייזר" | צילום: shutterstock

פרופ' גילי רגב-יוחאי, שהובילה את המחקר מטעם "שיבא", הצהירה בפני כתב העת שביקש לדעת אם יש ניגודי אינטרסים פוטנציאליים, שהיא אכן מקבלת מימון מ"פייזר" - וכך גם פרופ' מארק ליפשיץ - שהוביל את שיתוף הפעולה במחקר עם אוניברסיטת הרווארד בארה"ב.

פרופסור גילי רגב (צילום: N12)
מקבלת מימון מ"פייזר". פרופ' רגב-יוחאי | צילום: N12

ב"שיבא" הבהירו שמדובר במימון למחקרים אחרים - ולא למחקר הספציפי הזה, ולכן אין עם זה שום בעיה, אך גורם בכיר במערכת הבריאות מסר לנו היום בתגובה: "שלא יבלבלו את המוח. בשורה התחתונה - הם מקבלים מימון מ'פייזר', והציבור צריך לדעת את זה - כי אמון הציבור הוא קריטי". 

קבלת מימון היא לגיטימית, אך על החוקרים להצהיר על כך 

קבלת מימון באופן כזה למחקרים אחרים הוא דבר לגיטימי בעולם האקדמי, כל עוד החוקרים מצהירים על כך. גם מכון המחקר של קופת החולים "כללית" שבראשו עומד פרופ' רן בליצר ועורך מחקרים על החיסונים של "פייזר", מקבל מהם מימון למחקרים אחרים. אלא שמתברר שאף אחד מאותם פרופסורים מכובדים לא טורח ליידע גם את הציבור - אלא רק את כתב העת המדעי שפונה אליהם בשאלה הזו. 

פרופ' רן בליצר על האפשרות לגל רביעי (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
גם המכון שבראשו הוא עומד מקבל מימון מ"פייזר". פרופ' בליצר | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

מאז החלה המגפה להתפשט ברחבי העולם, עלו שוב ושוב טענות לפיהן "פייזר" מממנת מחקרים כאלה - טענות שהוכחשו נמרצות. לטענת הרופאים שעורכים מחקרים ומקבלים מימון מ"פייזר", הוא משמש אותם למחקרים אחרים ולא למחקר על החיסון נגד קורונה - ולכן, לטענתם, אין בכך כל בעיה. 

ראש הממשלה נפתלי בנט  הגיע עם אמו לקבלת מנה שלישית
אמו של ראש הממשלה בנט מתחסנת במנה השלישית, היוםואחרי הדברים הללו, חשוב להדגיש: החיסונים של "פייזר" עברו אין ספור מחקרים וניסויים שהוכיחו את בטיחותם ואת יעילותם. גורמי המקצוע, כולל אלו שסבורים שיש טעם לפגם בהתנהלות שבמסגרתה הציבור לא ידע על כך שהחברה מממנת מחקרים שעורכים מומחים ישראלים עדיין מדגישים – חשוב מאוד ללכת ולהתחסן, כולל במנה השלישית, משום שהסכנה בהידבקות בקורונה אפילו בקרב מחוסנים גבוהה לאין שיעור מכל תופעת לוואי של המנות השונות.