אלפי סטודנטים נסעו היום (רביעי) לאילת כדי לחגוג את פסטיבל הפאנג'ויה שצפוי להתקיים שם עד תחילת השבוע הבא. זאת במקביל לכך שנתוני התחלואה ממשיכים להיות גבוהים עם עשרת אלפים מאומתים ביממה. 

ל-N12 נודע כי ראש אגף שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פנתה מכתב בהול לכל גורמי המקצוע ודרשה להגביל מיידית התקהלויות ואירועים המוניים נוכח מצב התחלואה. נכון להיום, בכפוף לתו הירוק ניתן לקיים אירוע עם 1000 משתתפים בחלל סגור ועד 5000 משתתפים בחלל פתוח.

פאנג'ויה 2019 (צילום: פרטי)
חוגגים בפאנג'ויה. "הרבה מגע זה עם זה" | צילום: פרטי

במשרד הבריאות מבקשים היום להגביל את רף ההתקהלות ל-400 לכל היותר בחלל סגור ו500 איש בחלל פתוח. במכתב שנשלח לגורמי המקצוע התייחסה ד"ר אלרעי-פרייס לסכנה הטמונה באירועי הפאנג'ויה: "המשתתפים עוברים ממסיבה למסיבה, לא מספיק להסתכל על כל מסיבה בנפרד אלא לראות את כלל התמונה. אלפים רבים באים במגע זה עם זה במסיבות שונות ללא שמירה על מסיכה וריחוק חברתי. הסיכון להדבקה המונית גבוה ואיתו גם הסיכון להפצה משמעותית של התחלואה בכל המדינה". 

פאנג'ויה 2019 (ארכיון) (צילום: עומרי סילבר)
צילום: עומרי סילבר

דרישות נוספות שמציפים במשרד הבריאות נוכח המצב הם להקפיד על ההגבלות ולמנוע מיידית את קיומם של אירועים המוניים המהווים סיכון גבוה, בהם משתתפים עוברים מאירוע לאירוע. משרד הבריאות התריע בשבועות האחרונים על הצורך בצמצום ההתקהלויות אלא שפעם אחר פעם חברי הקבינט מחליטים שלא לדון בנושא או לדחות את ההחלטה. 

בתחילת השבוע שר הבריאות ניצן הורוביץ תקף את הפרת ההנחיות בהופעה המונית של עומר אדם בהיכל מנורה. "זה לא מסוג הדברים שמקובלים עליי, גם בניגוד לתקנות וגם העובדה שבפנים אנשים הסתובבו בלי מסכות - זו הפרת חוק חד משמעית", אמר הורוביץ. "גם בעקבות הדברים האלה וגם בעקבות אירועים אחרים שכאלה אנחנו מגבירים את האכיפה. אנשים צריכים לקחת אחריות ולשים לב להתנהגותם - אנחנו בהתפטות של מגיפה ודברים כאלה לא יכולים להתרחש". 

נציין כי בישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה ביום שני בערב העלה הורוביץ את הכוונה להגביל התקהלויות, אבל טען שלא ניתן להצביע על זה נוכח הסירוב של האוצר לתמוך בעסקים שייפגעו אם הנחיה כזו תצא אל הפועל. 

מפסטיבל הפאנג'ויה נמסר: "הפסטיבל הותאם השנה למתווה הקפדני של משרד הבריאות וקיבל את כל האישורים של כל הרשויות לקיומו הבטוח. המסיבה הגדולה פוצלה למספר מסיבות קטנות שייערכו בלוקיישנים שונים באילת במקביל, הכל תוך כדי שמירה על הנחיות משרד הבריאות במלואן.

"כל המשתתפים שנרשמו עברו תהליך של אימות פרטים מלאים כולל התו הירוק ולא תאושר כניסה למי שלא יציג תו ירוק. וכמו כן תעמוד לרשות המשתתפים עמדת בדיקות מהירות בחינם בטרם ייכנסו לחדרם בבית המלון".