מוקדם יותר השבוע יצאה לדרך תוכנית הטיפול בחולי קורונה בתרופת הנוגדנים הניסיונית של חברת רג'נרון. כפי שפרסמנו לראשונה היום (שבת) בחדשות סוף השבוע, מתברר שמתנגדי חיסונים רבים מסרבים לקבל את התרופה.

על פי המודל הטיפולי שנקבע במערכת הבריאות, התרופה צריכה להינתן לחולים במצב קל בשלב התחלתי של המחלה. בשלב הראשון נבחרו לקבל אותה חולים שהנתונים הרפואיים שלהם מעידים על סיכוי גבוה להתאשפז במצב קשה, למשל כאלה שחווים ירידה ברמת החמצון או סובלים ממחלות רקע.

על פי ההערכות שפרסמנו במהדורה המרכזית מוקדם יותר השבוע, מי שהיו צפויים "ליהנות" במיוחד מהתרופה הם מתנגדי החיסונים שנדבקו בנגיף - שכן הם נמצאים בסיכון מוגבר לחוות מחלה קשה. ואולם, לאחר שבקופות החולים החלו להציע להם לקבל את הטיפול, מתברר שמרבית סרבני החיסונים לא נענים להצעה. ביום חמישי, שהיה הראשון למתן הטיפול, בקופת החולים מאוחדת הציעו את התרופה ל-7 חולים לא מחוסנים. רק אחד מהם הסכים לקבלו, לעומת 6 שסירבו לכך. מנגד, התרופה הוצעה לשני חולים מחוסנים ושניהם הסכימו לקבלה מיד. על פי ההערכות של גורמי המקצוע, יהיו עוד נדבקים רבים מקרב סרבני החיסונים שלא יסכימו לקבל את התרופה.

"מרגע שקיבלנו את האור הירוק לטיפול ברג'נרון, מרכז השליטה פועל לאיתור מועמדים לטיפול. אנחנו פונים אליהם, מסבירים ומשכנעים אותם לקבל את הטיפול, אבל אני חייב לשתף בתסכול של הצוותים שלי", אמר ד״ר ארז כרמון, המנהל הרפואי של משל״ט קורונה במאוחדת. "למרות ההסברים, חולים לא מחוסנים נמנעים מלקבל את הטיפול ברג'נרון. הם מספרים שמופעל עליהם לחץ כבד בקהילה ובמשפחה להימנע מהטיפול. לשמחתי, רוב המחוסנים מביעים נכונות לטיפול ומגנים על עצמם מהחמרה נוספת. אני רוצה לקרוא לכל מי שנדבק ועונה לקריטריונים – יש לכם חלון הזדמנויות מאוד מצומצם להגן על עצמכם, פשוט חבל לפספס אותו".

במקביל, מהנתונים שפרסם הערב משרד הבריאות הערב, עולה כי מספר חולי הקורונה המונשמים עלה במהלך סוף השבוע ל-221. עם זאת, נרשמה ירידה קלה בכמות החולים הקשים שמספרם כעת הוא 694. מתוך הבדיקות שנערכו אתמול, התגלו 4,932 חולים חדשים - שהם 4.3% מסך הבדיקות.