גשעות לפני כינוס קבינט הקורונה שבו יעלו לדיון שורה של הגבלות חדשות בניסיון לעצור את התפשטות זן הדלתא בישראל - ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ סיכמו על תוכנית החירום שנחשפה ב-N12, שתגדיל את רף הספיקה של מערכת הבריאות ותרחיק את האפשרות של סגר רביעי, ואולי אף תצליח למנוע אותו לגמרי.

התוכנית, שעלותה נאמדת בין 1.5 מיליארד ל-2 מיליארד שקלים, כוללת תוספת תקנים בהולים למיטות ולאחים ואחיות, הסטת חלק מהטיפול מבתי החולים לקהילה ולקופות החולים ומעבר לאשפוזי בית גם אצל חולים קשה - ביניהם אלה שלא זקוקים להנשמה - כל זאת בהתאם לכמות החולים שמאושפזים במצב קשה.

העקרונות לביצוע ההסכם כוללים הגדלת ספיקה של מערכת הבריאות על בסיס 3 מקורות (הגדלת יכולת בתי החולים לקלוט חולי קורונה; הגדלת יכולת מערך הגריאטריה; והגדלת יכולת האשפוז הביתי בקופות החולים). בנוסף, הוחלט להקים צוות מלווה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות והממונה על התקציבים, שבמסגרת ייבחן הצורך במועדי קליטת כוח האדם.

בנוסף לכך, אושרה רשימת היערכות לגל התחלואה שכוללת בין היתר את הפעולות הבאות:

  • נופשונים וקייטנות לצוותים הרפואיים
  • השארת תקנים במחלקות הפנימיות
  • תגבור מעבדות לילה
  • 3,000 סטודנטים
  • תוספת פרמדיקים
  • סיוע של צה"ל באשפוזי בית

בנט והורוביץ הגיעו לסיכום ביניהם שעות לפני הדיון בקבינט הקורונה שבו ידונו השרים על הגבלות חדשות על המשק בניסיון לעצור את התחלואה. מהממשלה נמסר כי העיקרון המנחה הוא החלת תו ירוק על כל המשק החל מגיל 3 ובמקביל לקיים בדיקות המוניות בכל הארץ במטרה לזהות חולים מאומתים ולהוציאם לבידוד כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה.

הצהרת שר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: לעמ)
שר הבריאות, ניצן הורוביץ | צילום: לעמ

מטרת התוכנית כפולה: ראשית, לנסות למנוע את הסגר, ולאפשר מרווח זמן נוסף שבו ניתן יהיה לחסן יותר ישראלים ולהגדיל את רמת החיסונים הכללית. שנית, להגדיל את רף הספיקה של מערכת הבריאות ברמה האסטרטגית לטווח הארוך אחרי שלושה סגרים ולקראת אפשרות לסגר רביעי.

עוד סוכם בין השניים כי היערכות מערכת הבריאות לספיקת בתי החולים תיעשה בהדרגה. בכמות של 1,200 חולים קשה ו-600 מונשמים יתווספו 100 רופאים, 500 אחיות ו-200 פרא-רפואי. כך ייעשה גם בהגעה ל-2,400 חולים קשה ו-1,200 מונשמים ובהמשך ב-4,800 חולים קשה ו-2,400 מונשמים.

לפי ההמלצות שיובאו לאישור הקבינט, התו הירוק יוחל החל מגיל 3, ותשלום עבור הבדיקות יתבצע על פי המתווה הבא:

  • גילי 3-0: פטורים
  • גילי 12-3: ייבדקו במימון המדינה
  • גילי 12 ומעלה: בדיקות במימון פרטי (רק ללא מחוסנים מבחירה) 

"בימים הקרובים תתרחב באופן משמעותי פריסת מתחמי הבדיקות המהירות על מנת שיהיו נגישות בכמות גדולה לכל אזרחי ישראל", נמסר והודגש כי מועד כניסתו לתוקף של התו הירוק המורחב ייקבע היום, עוד הוחלט להמליץ להגביל התקהלות במקומות שעליהם לא חל התו הירוק (כמו בתים פרטיים לדוגמה): עד 50 אנשים במקום סגור ועד 100 אנשים במקומות פתוחים. ההמלצות כאמור עדיין טעונות את אישור קבינט הקורונה.