העומסים הכבדים והתורים הבלתי נגמרים שנראו במתחמי הבידוק לקורונה הדליקו נורת אזהרה במשרד הבריאות. לכן היום (ראשון) יקיימו בכירים במשרד דיון מיוחד בנושא, כשאחד הפתרונות הוא לבקש מקופות החולים שיפתחו מתחמים נוספים. רעיון נוסף בו ידונו הוא שימוש נרחב יותר בבדיקות הביתיות.

במשרד הבריאות הגיעו להבנה כי המצב הנוכחי והתמונות שעלו בשבועות האחרונים מאותם מתחמי בידוק לא יכולים להימשך. לכן הגיעו במשרד להחלטה לקיים היום דיון שבו יעלו מספר רעיונות שעל הפרק לנסות לשפר את המצב.

הצעה אחת שככל הנראה תעלה על הפרק היא  לבקש מהרשויות וקופות החולים לפתוח מתחמים נוספים. אנו עדים לכך שבחג האחרון לא נפתחו כראוי כל המתחמים וכי היו רשויות שאף שסירבו לפתוח מתחמי בדיקות למרות העומס הנרחב.

כמה יעלו לכם בדיקות הקורונה הביתיות?

מצד שני ככל הנראה תצא המלצה  לציבור לקראת החגים הקרובים, יום כיפור וסוכות – לא להיבדק בבדיקות PCR אם בכוונתם ללכת לאירועים משפחתיים, אלא להשתמש בבדיקות ביתיות. הרעיון מאחורי המלצה זו היא שבדיקות אלו נותנות אינדיקציה טובה כדי לראות האם אתה מאומת או לא והן יורידו באופן משמעותי את עומס על מערך הבדיקות שמצריכות מעבדה.

תורים למתחמים של בדיקות הקורונה (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
תורים למתחמים של בדיקות הקורונה | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

ההערכה היא כי צעדים מקלים אלו אולי זה ויעזרו כדי להפחית את העומסים על המעבדות ועמדות הבידוק. ייתכן ויישקלו צעדים נוספים להקלה בנושא, אבל כרגע אין פיתרון קסם שיכול למנוע את העומסים הקיימים.

בתוך כך, במהלך ריאיון לירון אברהם אמר מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש כי ייתכן ומשרדו אכן יעבור לשימוש נרחב יותר בבדיקות המהירות: "אולי נעביר את המלונות לבדיקות אנטיגנן במקום בדיקות PCR כדי להקל על העומס - בוחנים איך להקל על העומס בבדיקות".