הקלות הבלתי נסבלת של קניית אישורי קורונה מזויפים: 17 אלף נוסעים נחתו בישראל לאחר חגיגות ראש השנה באומן עם חשד כבד לזיופי בדיקות והבאת תחלואה לארץ - בהם אותרו 205 מאומתים, שביצעו בדיקות בתחנות מד"א באוקראינה ויצאו חיוביים לקורונה. אולם, במקום להיכנס לבידוד - הם החליטו לערוך בדיקת קורונה נוספת באוקראינה או לזייף בדיקה, וכך נכנסו לארץ. בדיקת "אולפן שישי" חשפה איך זה עובד.

בדומה לנוחתים רבים, ניסינו להשיג אישור כזה והתברר לנו עד כמה זה פשוט. בנמל התעופה קיבלנו מספר טלפון של אדם שמציע אישורי קורונה וביקשנו לקבל אישור שאנחנו שליליים לקורונה. תוך דקה וחצי, קיבלנו תשובה: "מתי הטיסה? עולה 15 דולר".

האדם שמציע אישורי קורונה באומן עדכן אותנו כי האישור יהיה מוכן תוך כמה דקות, ושכל מה שנדרש מאיתנו הוא לשלוח לו צילום של הדרכון.

לא עברו חמש דקות מהרגע ששלחנו לו צילום של דרכון מזויף והעברנו לו 50 שקלים, וקיבלנו את התוצאה השלילית בבדיקת הקורונה בוואטסאפ.

 א' שחזר מאומן אמר לנו כי "יש מלא אנשים שעברו בדיקה במד"א, עשו אחרכך שתי בדיקות PCR - ויצאו שליליים. אפשר לעשות מהדורה ניסיונות על אלפי משתתפי אומן-ראש השנה, אבל לא להפוך את זה להתעללות באנשים".

"עשיתי את הבדיקה בטלפון והחבר עשה לכל הקבוצה. בקייב הם כמעט ולא מסתכלים", סיפר אחד השבים מאומן שקנה בדיקה מזויפת. "לי הוא עשה בחינם ולחברי הקבוצה ב-20 שקלים. אין פה ברקוד, אין איך לעלות על זה".

במשרד הבריאות הגיבו בחריפות על ההאשמות. "גם אנחנו לא ציפינו שתהיה כזאת כמות של אנשים מאומתים באומן", אמרה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרועי פרייס. כבר אתמול הצהיר ראש הממשלה בנט כי יינקטו נגד החולים שנכנסו במרמה צעדי אכיפה נוקשים. "נפתחים הליכים פליליים על זיוף והם מקבלים בנוסף קנס על הפרת בידוד", הוסיפה אלרועי פרייס.

בינתיים, גם במערכת הפוליטית הרוחות סוערות. חה"כ מאיר פרוש אמר בתגובה: "אין ולא יהיה אמון בין הציבור החרדי להוראות הבריאות של הממשלה הקשורות לקורונה. קל מאוד ופופוליסטי לנסות להפוך את הציבור החרדי למפיצי מחלות ולהשתיק את המחדל הענק של מאות אלפי נוסעים שנסעו לחו"ל בחודשים האחרונים".