דקות ארוכות לפני שפתח היום (ראשון) ראש הממשלה את דבריו בישיבה השבועית, ישבו שרי הממשלה ושוחחו ביניהם על הקורונה מבלי לדעת שהמיקרופונים קולטים את כל מה שהם אומרים בגילוי לב. אז נשמע שר הבריאות ניצן הורוביץ מסביר לשרת הפנים איילת שקד שהתו הירוק בחלק מהמקומות נדרש רק כדי ללחוץ על הלא מחוסנים להתחסן, ולא משום נימוקים רפואיים.

"אני גם חושבת שלמסעדות בחוץ אתם יכולים להוריד את התו הירוק", פנתה שקד להורוביץ וזה השיב: "גם בבריכות, לא רק במסעדות. אפידמיולוגית זה נכון. העניין הוא, ואני אומר לך את זה, הבעיה שלנו היא אנשים שלא מתחסנים. צריכים קצת שהם... אחרת... אנחנו לא נצא מזה".

ניצן הורוביץ ואיילת שקד
"זה תוקע לי את בתי החולים". הורוביץ ושקד

"עכשיו, יש איזו אוניברסליות כזאת בתו הירוק חוץ מקניונים, שם אין, ולדעתי היה צריך להיות", המשיך הורוביץ. "עכשיו ברור שבכל מקום אין, כדי שלא יתחילו החרגות - אם בבריכות אז למה לא אטרקציות ופארק מים, ומתקנים בחוץ וספורט, אבל... את יודעת, ואז אתה צריך... כנראה שבריכות ומסעדות בחוץ, זה... כי בכל זאת אנחנו לא רוצים לעשות דברים שאין להם כאילו הצדקה רפואית. אבל לך אני אומר שיש לנו בעיה. התו הירוק, גם לא אוכפים אותו, במגזר הערבי בכלל, זה לא... זה לא קיים, ואני רואה את זה בבתי חולים. זה תוקע לי את בתי החולים, הדבר הזה".

מיד הצטרף אל השניים שר המודיעין, אלעזר שטרן, שיחד עם שקד והורוביץ חוו דעתם על הלא מחוסנים, גם מבחינה מספרית - אבל גם מבחינה סובייקטיבית. "את עכשיו ממש יכולה לראות", הסביר הורוביץ. "נגיד מגיע בן-אדם פחות מ-65-60 במצב קשה לבית חולים - בטוח הוא לא מחוסן. במעל 65-60 זה שני שליש לא מחוסנים ושליש מחוסנים, פחות או יותר. זה אירוע של לא מחוסנים". בשלב זה אמר שטרן: "קטע מעצבן! שהם לוקחים את המיטות". הורוביץ השיב: "בטיפול נמרץ, כן".

שרת הפנים איילת שקד (צילום: יוני קלברמן)
"למסעדות בחוץ אתם יכולים להוריד את התו הירוק". שקד | צילום: יוני קלברמן

בימים האחרונים התברר שלפחות תשעה אחוזים מהנוחתים מאומן הם חיוביים לקורונה. חלק מהבדיקות שם מצאו אותם דווקא שליליים ושר הבריאות הסביר מדוע: "סיפרו לי במד"א איך הם עשו שם באומן. יש שם כל מיני ארגונים של מקומיים, הם באים והם עושים בדיקה, כאילו... נגעו להם ככה בלשון, עכשיו פה, את יודעת, אין הרבה, צריך להכניס עוד פנימה, ואז זה יוצא שלילי. זו סתם בדיקה. מד"א, את יודעת, עושים כמו שצריך".

בחלק הסגור של הישיבה הבהיר בנט שנגמרה הסובלנות כלפי מי שבוחר לא להתחסן. השרים החליטו לאמץ מהחודש הבא מודל שבו במידה וילד מאומת נמצא בכיתה, שאר הילדים לא יישלחו לבידוד, אלא יעשו בדיקות מדי יום. זה, לכשעצמו, בשורה ללא מעט משפחות שנכנסו לבידוד, חלקן יותר מפעם אחת, מאז 1 בספטמבר.