לקראת הגבלות נוספות? מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, ערך היום (שני) תדרוך לעיתונאים שבו התייחס להמשך התפשטות מגפת הקורונה בישראל, ואמר כי במשרד הבריאות ישובו ויבחנו את נתוני התחלואה בימים הקרובים - ובהתאם לכך יחליטו האם להמליץ לקבינט הקורונה על צעדים נוספים למניעת התפשטות זן הדלתא בארץ. 

"אנחנו עוקבים באופן שוטף אחרי הנתונים ופועלים לבלימת המשך העלייה בדרכים שונות, אבל המצב מדאיג", הצהיר פרופ' אש בפתח דבריו. "הקבינט אישר שורת צעדים שאנחנו מקווים שיסייעו לבלימה בעלייה בתחלואה. בימים הבאים נבחן אם התחלואה נבלמת או שעלינו להביא לאישור צעדים נוספים כמו צעדי ריחוק והתו הסגול", הוסיף ושב וקרא לציבור לצאת ולהתחסן - ובעיקר לאותם כמיליון ישראלים שזכאים למנה ראשונה ושנייה וטרם עשו זאת. 

בשבוע הבא: פתיחה חלקית של המשק (צילום: פלאש 90)
התו הסגול יחזור לחיינו? | צילום: פלאש 90

"קבלת החיסון הראשון לאוכלוסיה הזו היא האמצעי החשוב ביותר כדי לבלום את העלייה בתחלואה", הדגיש מנכ"ל משרד הבריאות, "אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבו אנחנו מחליטים על סגר. סגר הוא לא מטרה, הוא אמצעי - ואנחנו עושים כל מה שאפשר כדי להימנע מהשימוש בו. החיסון הוא מה שיכול לסייע לנו לא להגיע לסגר - אז צאו להתחסן".  

פרופ' אש התייחס גם למתווה פתיחת שנת הלימודים שאושר אתמול (ראשון) והדגיש שפתיחתה במועד תלויה בנתונים: "אנחנו פועלים יחד עם משרד החינוך כדי ששנת הלימודים תיפתח כמתוכנן וזו גם התוכנית. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מנתוני התחלואה. ככל שנתקרב ל-1 בספטמבר, נוכל לדעת בוודאות אם אנחנו יכולים לפתוח את שנת הלימודים". 

עוד התייחס מנכ"ל משרד הבריאות לאפשרות לדחות את פתיחת שנת הלימודים לחודש אוקטובר, בין היתר עקב כך שישנם ימי לימוד מעטים למדי בספטמבר בעקבות החגים: "זאת דילמה. מצד אחד - יש לנו מחויבות ואנחנו רוצים לפתוח את שנת הלימודים בזמן, מצד שני - זו הזדמנות לבחון את הפיילוט של הבדיקות המהירות כחלופה לבידוד. בשלב זה, אין מניעה לפתוח את מערכת החינוך בזמן - וכמובן שצריך לשקול את זה ככל שיחלוף הזמן".

נוסעים בנמל התעופה בן גוריון (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
במשרד הבריאות מפצירים בציבור הנוסעים לשמור על הנחיות הבידוד | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרופ' אש התייחס גם למתווה החדש לטיסות לחו"ל שאושר וכולל הגבלות כמעט על כל מדינה שחוזרים ממנה – וקרא לנוסעים להקפיד על ההנחיות: "אנחנו רואים שהתחלואה במדינות רבות בעולם ממשיכה לעלות ולצערי גם רואים שאנשים שחוזרים מחו"ל אדישים ולא מקפידים על חובת הבידוד. זה שאתם לא שומרים על בידוד – אתם מסכנים לא רק את עצמכם, אלא גם את סביבתכם".  

 

התפשטות זן דלתא - ידיעות נוספות ב-N12: 

ישראל תצליח לחזור לכיתות? מתווה תחילת שנת הלימודים: שאלות-תשובות

רשימת המדינות האדומות המעודכנת - והמדינות שמחייבות בידוד

מבולבלים מההנחיות החדשות? כל ההסברים במקום אחד