האפשרות של מתן חיסון לקורונה לילדים מתחת לגיל 12 תעלה הערב (ראשון) לדיון בדיון של הצוות לטיפול במגפות, שמייעץ לקבינט הקורונה. תחילה - רק ילדים שנמצאים בסיכון מוגבר: מדוכאי חיסון, חולים כרוניים או במחלות ממאירות וכאלו המתגוררים עם אדם שנמצא בסיכון מוגבר מהמחלה. בתוך כך, רה"מ בנט הודיע הבוקר כי אתמול בלילה נסגרה עסקה עם פייזר להקדמת משלוח החיסונים הבא לאחד באוגוסט, כפי שפרסמנו בחדשות סוף השבוע, וקרא: "מי שעוד לא התחסן, צעירים ומבוגרים כאחד - צאו היום להתחסן".

נכון להיום, בארצות הברית מאשרים לחסן מחוץ לניסוי ילדים מתחת לגיל 12 שמשתייכים לקבוצות הסיכון הללו. על פי המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) חוסנו עד היום 120,000 ילדים מתחת לגיל 12 ולא דווח על תופעות לוואי חריגות.

האיגוד לרפואת ילדים בישראל תולה את המלצתו בהצגת נתוני הבטיחות והיעילות שיוצגו לגבי אותם ילדים מתחת לגיל 12 שחוסנו בארה"ב.

המינון לילדים מתחת לגיל 12 צפוי להיות נמוך יותר מהמינון לילדים גדולים ולמבוגרים, שעומד על 30 מיקרוגרם. בניסוי שעורכים בחברת פייזר מדברים על שליש מהמינון - 10 מיקרוגרם. פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים בישראל, הסביר ל-N12 כי הסיבה לכך היא קצב חילוף החומרים. "הסיבה לכך היא שככל שיורדים לגיל הילדות, חילוף החומרים והאופן שבו הגוף מפרק תרופות משתנה. לכן נושא הבטיחות חשוב מאוד. דרשנו שהדיון יהיה מקצועי ויכלול הצגה של נתוני הבטיחות והיעילות של החיסון לילדים".

ילדים מתחסנים ביום האחרון האפשרי
ילדים ונערים שהתחסנו לקורונה בסוף השבוע

רגע לפני שפג תוקף החיסונים - בני הנוער מיהרו להתחסן

סוף השבוע האחרון היה ההזדמנות האחרונה לקבלת מנת חיסון ראשונה לקורונה, לפני שיפוג תוקפם של החיסונים הזמינים בארץ ועד שיגיע משלוח נוסף. בקופות החולים נרשמה היענות גבוהה מאוד של בני הנוער עם כ-15 אלף מתחסנים בני 15-12. עם הודעתו של בנט על משלוח חיסונים חדש מחברת פייזר, הובטח למעשה רצף המלאי וגם היום יוכלו מבוגרים ובני נוער שטרם התחסנו לקורונה לקבל את המנה הראשונה.

"אני מבקש להדגיש: יש חיסונים לכולם", אמר בנט בפתח ישיבת הממשלה. "גם מנה ראשונה יש לנו כרגע במלאי וגם מנה שנייה שתגיע, כאמור, בתחילת אוגוסט. מי שעוד לא התחסן, צעירים ומבוגרים כאחד - צאו היום להתחסן".

ראש הממשלה ביקש להודות במיוחד לשר הבריאות, ניצן הורוביץ, למנכ"ל משרד הבריאות ולצמרת משרד הבריאות, "שביחד תפרנו את העסקה הזו ואת עסקת החילופים הראשונה בעולם עם דרום קוריאה".

עוד אמר בנט בפתח ישיבת הממשלה, כי הם בוחנים הסדרה של אירועים מרובי משתתפים כדי לצמצם מקרי הדבקה המוניים, "כפי שראינו בעבר. המטרה שלנו היא לא לבטל את האירועים, אלא להסדיר. לא רק אומרים מה לא, אלא איך אפשר כן".

רה"מ אמר גם כי הם נערכים יחד עם שרת החינוך לפתיחת שנת הלימודים בספטמבר. לדבריו, "אין שום סיבה להגיע לדקה ה-90 ואז לשלוף החלטות חפוזות כמו שראינו בעבר".