רשלנות רפואית? ל' בן ה-7 מאזור הדרום מתמודד כל חייו עם מומים מולדים שגרמו לו לבעיות קשות, בהן: תסמונת דאון, פזילה ובעיות נוירולוגיות קשות. להוריו של ל' ארבעה ילדים בריאים, אולם מכיוון שמדובר בנישואים בין בני דודים השניים גילו אחריות וביצעו את כל הבדיקות הגנטיות הנדרשות.

בתביעה שהגישו בימים אלה לבית משפט המחוזי בירושלים, טוענים ההורים לרשלנות רפואית חמורה מצד קופת חולים כללית. לטענתם, במהלך סקירת מערכות העובר הרופאים החמיצו ליקויים חמורים, ובהם הרחבה של לולאות המעיים. תופעה זו הייתה אמורה להעלות אצל הרופאים חששות מידיים באשר למבנה הלב וכלי דם של העובר, אך נראה כי בפועל חמקה מעיניהם.

מומחה מטעם התביעה טוען כי במהלך הבדיקות שעשו בני הזוג, עלו מספר ממצאים נוספים שהיו אמורים להדליק לרופאים והמטפלים נורות אדומות. לטענתו, הרופאים היו מחויבים לבצע סדרת בדיקות נוספות לשלילת תסמונת וקטר, אולם לא עשו זאת.

נדגיש כי אימו של ל' הופנתה להערכת גודל העובר רק ימים ספורים לפני הלידה. אם בדיקה זו הייתה נעשית במועד המקובל, בין השבוע ה-30 ל-33, לאם עדיין הייתה ניתנת האפשרות לפנות לוועדת להפסקת הריון. יממה אחת בלבד לאחר שנולד, ל' נאלץ לעבור ניתוח לחיתוך המעי הגס ובהמשך ניתוח נוסף הקשור במערכת העיכול. בנוסף, הילד סובל מבעיות אורתופדיות קשות, התפתחות לא תקינה של עצם הזנב, עקמת וקושי בעמידה, הליכה וישיבה ממושכת.

מהתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד שי גבאי, העוסק בתביעות רשלנות רפואית, עולה כי מצבו הרפואי הקשה של הילד גורם לו ולהוריו סבל רב. לטענתו, אם ההורים היו יודעים זאת במהלך ההיריון, הם היו בוחרים לפנות לוועדה להפסקת הריון על מנת להפיל את העובר.

עורך דין שי גבאי

הוריו של הילד החליטו לתבוע מקופת החולים כללית פיצויים עבור הפסד השתכרותם וזכויותיהם הפנסיוניות והסוציאליות. עוד הם דורשים מימון מלא של הוצאות קיום עבור בנם לרבות הוצאות סיעוד, רכישת אביזרים, התאמת דיור והוצאות רפואיות.

מקופת החולים כללית נמסר בתגובה: "כתב התביעה התקבל רק לאחרונה, אך נוכל כבר לציין שמבדיקה ראשונית עולה כי התמונה העובדתית שונה מהמתואר בתביעה ואשר מחמת הסודיות הרפואית וצנעת הפרט לא נוכל לפרטה. בכל מקרה אנו לומדים את פרטי המקרה ותגובה מפורטת לטענות התביעה תינתן כנדרש – במסגרת ההליך המשפטי".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il