ישראלי בן 54 שטס לראש השנה לאומן, נדבק בקורונה ומצבו מוגדר כעת קשה, זקוק לתמיכה נשימתית ולאשפוז בטיפול נמרץ. לאחר התייעצות הוחלט להחזיר אותו לארץ בדחיפות והוא צפוי לנחות הערב (שני) בישראל בטיסה מיוחדת שארגנה חברת "מדאסיס" שמתמחה בהטסות רפואיות.

החולה, תושב מרכז הארץ, הגיע לאומן לפני 5 ימים ללא תסמינים, לאחר בדיקת קורונה וללא מחלות רקע. ההערכה היא שנדבק בנגיף באוקראינה. בשל הידרדרות במצבו, על המטוס שבו יובא לישראל נבנה חדר טיפול נמרץ והטיסה קיבלה אישור מיוחד להמראה ונחיתה.

על פי "מתווה אומן" שגובש על מנת לאפשר לחסידים להגיע לקברו של רבי נחמן מברסלב באוקראינה, הטיסה לאומן – והן החזרה מאומן לישראל – תתאפשר רק עם הצגתה של בדיקות קורונה עדכניות, 72 שעות לפני כל טיסה. השבים ארצה יחויבו בבידוד של 14 ימים, או 7 ימים למי שייבדק פעמיים בארץ ויימצא שלילי.

בשבוע שעבר פרסמנו כי פרופ' זרקא, מנהל בית החולים זיו בצפת לשעבר, צפוי לטוס לאומן כדי לבחון מקרוב את הסיכונים באירועי ראש השנה באומן, שבהם משתתפים המוני ישראלים חסידי ברסלב ואחרים. הוא מתכוון להיפגש עם גורמי מקצוע ממערכת הבריאות המקומית, וכן לבחון את מערך הבדיקות המבוצעות בעיר – בין היתר על ידי אנשי מד"א מישראל.