ועדת החוקה התכנסה הבוקר (רביעי) לדון בפקיעת תוקפו של התו הירוק עבור עובדים רבים במשק. ביום ראשון הקרוב, 3 באוקטובר, צפויים כמעט מיליון ישראלים לאבד את זכאותם לתו הירוק - על פי ההחלטה כי רק מחוסנים בשלוש מנות החיסון יהיו זכאים אליו.

בדיון השתתפה גם ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. אלרעי פרייס הופיעה בדיון ועדת החוקה לראשונה מאז התקרית שאירעה בפעם האחרונה שבה השתתפה, ובה ספגה קללות קשות ממשתתף בדיון באמצעות הזום.

בפתח דבריה אמרה כי לא הממשלה היא שהחליטה על מתווה התו הירוק וחיסון הבוסטר, אלא אנשי מערכת הבריאות. לדבריה, הדבר בהכרח מבוסס על נתונים אפידמיולוגיים בלבד. בנוסף, היא התייחסה גם למתווה התו הירוק והבהירה כי הוא לא נועד "לכפות או לעודד חיסונים", אלא כדי להפחית את התחלואה.

"האמירה היא לא להכריח להתחסן, אלא לומר לאנשים שעליהם להימנע ממצב שבו הם מסכנים את עצמם ואת האנשים שסביבם במקום העבודה שלהם", אמרה על מתווה התו הירוק. "אם הם לא מתחסנים אז עליהם להציג בדיקה שלילית". ד"ר אלרעי פרייס הבהירה: "בן אדם יכול לבחור שלא להתחסן, אבל אם הוא מגיע למצב שבו הוא מסכן אחרים - הוא חייב להיבדק".

ד"ר אלרעי פרייס הוסיפה ואמרה שיש בעיה גדולה עם העובדה שמבקרים במקומות נדרשים להציג את התו הירוק, אך דווקא העובדים בו פטורים מכך. "במקום שייכנסו למקומות 100 או 500 אנשים, אז באמצעות התו הירוק אנחנו מקטינים מאוד את הסיכוי להדבקה - ואז אפשר להכניס 5,000 אנשים. כך הצלחנו להתמודד עם התחלואה. אנחנו רוצים להחיל את התו הירוק בכל מקום - כך אנו מצליחים להשאיר את המשק פתוח".

ראש הממשלה נפתלי בנט מצביע (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90 )
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90

לקראת סוף דבריה התייחסה אלרעי פרייס לביקורת של רה"מ בנט על צמרת מערכת הבריאות ואמרה: "אנו זקוקים לגיבוי, עושים את עבודתנו במסירות גדולה ולא יערערו על המקצועיות שלנו". הדברים מגיעים על רקע דברי רה"מ בערב החג, שאמר על בכירי מערכת הבריאות כי "הם לא יקבלו את ההחלטות במישור הלאומי אלא אנחנו. כששאלתי אותם למה צריך לסגור הופעה של שלמה ארצי בגלל מגזר כזה או אחר - הם גמגמו". 

ביום שישי מתח גורם בכיר בממשלה ביקורת נוקבת על ד"ר אלרעי פרייס: "התנהלותה של שרון אלרעי פרייס חצתה כל גבול. היא נהנית מתשומת הלב של התקשורת ומפזרת פחד ותבהלה באולפנים. קורה לה מה שקרה לאחרים במשרד הבריאות - התמכרות לנבואות זעם וחוסר שליטה בנתונים".

כזכור, במהלך דיון שנערך לפני כחודשיים - נשמע אחד הדוברים בזום קוטע אותה, תוך שימוש בקללה בת ז**ה. יו"ר הוועדה, גלעד קריב, ביקש שתבוצע בדיקה אם ניתן לאתר את הדובר. מאוחר יותר, הודיע קצין הכנסת כי מהבדיקה עולה שלא ניתן לדעת מי האיש שקילל.