שובו של קבינט הקורונה - וייתכן שגם שובן של הגבלות התקהלות: הבוקר (שני) זומן דיון לקבינט הקורונה, שיתכנס ביום ראשון הקרוב. הפעם האחרונה שבה התכנסו השרים הייתה לפני כחודש, בסמוך לפתיחת שנת הלימודים - בצעד שגרר ביקורת חריפה. בישיבה סגורה אמר בנט באופן חד משמעי שהוא לא מתכוון ללכת לפי ההמלצות של משרד הבריאות.

על פי ההודעה שפורסמה הבוקר, הישיבה תתקיים ביום ראשון בין 18:00 ל-20:00, כלומר לאחר שובו של בנט מנסיעתו לארצות הברית. היום ינאם בנט בעצרת האו"ם: אנו נעביר בשידור ישיר את דבריו במשדר מיוחד החל מהשעה 15:00. 

ד"ר שרון אלרעי פרייס (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אלרעי פרייס הציעה הגבלות, בנט סירב עד כה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התנגדותו של רה"מ להגבלות מתבססת על שני נתונים מרכזיים: החולים קשה והירידה בשיעור הבדיקות החיוביות. נכון לעכשיו, עדיין רובם המוחלט של החולים קשה – אינם מחוסנים. מבחינת בנט נתון זה לא מצדיק הגבלות על מי שכן התחסנו. 

בנוסף, ישנה ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות. מגמה זו נמשכת תקופה לא מבוטלת, והיא אף התגברה בשבוע האחרון. בסופו של דבר, היא אמורה להיות פחות מושפעת מהתנודתיות של החגים מכיוון שמתייחסים לשיעור הבדיקות החיוביות ולא למספרן המוחלט של הבדיקות. אם המגמה הזו תימשך, בנט סומך על כך שהדבר יוביל גם לירידה בחולים קשה.

התקהלות באירוע תרבות (צילום: יהב גמליאל / פלאש 90)
האם ההתקהלות תוגבל? | צילום: יהב גמליאל / פלאש 90

בדיון מקצועי על הקורונה שהתקיים שלשום גינה בנט בחריפות את העמדה של משרד הבריאות, שלפיה יש לשנות גישה כדי להתמודד עם מגפת הקורונה. "אין קשר בין הגבלת משחק כדורסל או הופעה של זמר, כאשר הצופים מחוסנים לבין התחלואה אצל הבלתי מחוסנים", הוא הדגיש.

"אני פועל לפי עובדות ונתונים. ההגבלות הגורפות שהצעתם כמעט ולא יצמצמו תחלואה שממילא נמצאת בקבוצות לא מחוסנות, ורק יובילו לנזקים כלכליים, פגיעה בפרנסה - ללא תועלת", אמר בנט. "אנחנו דבקים בקו שלנו: ישראל פתוחה, המשך התחסנות, הידוק התו הירוק ומסה של בדיקות".

גורם בכיר בממשלה ששוחח בסוף השבוע עם N12 מתח ביקורת נגד ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס: "התנהלותה של שרון אלרעי פרייס חצתה כל גבול. היא נהנית מתשומת הלב של התקשורת ומפזרת פחד ותבהלה באולפנים. קורה לה מה שקרה לאחרים במשרד הבריאות - התמכרות לנבואות זעם וחוסר שליטה בנתונים". אותו בכיר המשיך והטיח ביקורת חריפה בד"ר אלרעי-פרייס: "שרים בקבינט לא מתייחסים אליה כגורם מוסמך. יש כאן אג'נדה. היא, אלרעי פרייס, לא מקצועית".

_OBJ

שר נוסף בקבינט המשיך ויצא נגד העמדה של משרד הבריאות: "התחושה שעולה מהדרישה התקשורתית של משרד הבריאות להגבלת התקהלות היא דרישה של כסת"ח. אין קשר בין הבעיה לפתרון. הבעיה היא האנשים הלא מחוסנים. הפתרון הוא לא להגביל את המחוסנים. זה גם פוגע במוטיבציה לתו הירוק. לא מבינים אותם. התנהלות מוזרה. אין גם שיח בין המשרדים על הגבלת התקהלות. הם אפילו לא דרשו הצבעה על זה בקבינט. מתדרכים נגד הממשלה אבל בפועל לא מציגים שום הסבר לוגי".

ביום חמישי טענו גורמים בכירים במשרד הבריאות שההחלטה שלא להטיל מגבלת התקהלות היא "טירוף", ושהשרים נמנעים מקבלת החלטות קשות. גם קבינט המומחים המייעץ לפרויקטור הקורונה ולממשלה התריע כי "המשך ניהול המאבק לפי מספר החולים שמצבם קשה - מסוכן. הבוסטר עוזר, אבל יש להטיל מגבלות על התקהלויות".