סוגרים קצוות: היום (ראשון) יתכנס קבינט הקורונה לדיון מיוחד שיעסוק בדילמות הכרוכות בחזרה לספסל הלימודים. בדיון, שצפוי להתחיל בסביבות השעה 18:00 בערב, יחליטו חברי קבינט קורונה על מועד פתיחת שנת הלימודים בגנים ובבתי הספר היסודיים וידונו בסוגייה מטרידה במיוחד: כשליש מהמורים, הגננות והגננים - 32 אלף אנשי חינוך - לא חוסנו נגד נגיף הקורונה.

בפעם הראשונה צפויים להשתתף בדיון קבינט הקורונה גם אנשי חינוך מהשטח, בהם: מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, יו"ר הנהגת ההורים ובתקווה גם מנהל בית ספר או מוסד חינוכי אחר, שיודע כיצד המערכת פועלת מבפנים.

בית ספר, קורונה, תלמידים, מורה, כיתה (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
מחר בשש: דיון בקבינט הקורונה לקראת החזרה ללימודים | צילום: פלאש 90, פלאש/90

העובדה כי כשליש מאנשי החינוך לא חוסנו נגד נגיף הקורונה היא מכשול גדול עבור הקבינט - זאת מכיוון שאנשי החינוך לא מסכנים רק את עצמם, אלא גם את הילדים ואת הוריהם, שייאלצו להיות בבידודים נרחבים ובלתי פוסקים. במשרדי הבריאות והחינוך שוקלים לחייב מורים לא מחוסנים בהצגת תו ירוק, אולם אם אלה יידרשו לערוך בדיקות קורונה פעמיים בשבוע - ההוצאה עשויה להסתכם במאות אלפי שקלים.

 

 

"מטרתנו למנוע שידור חוזר של השיא השלילי העולמי של 200 ימי סגר ו'זומים' שהיו בשנה שחלפה", הבהיר ראש הממשלה בנט בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו: "בקבינט אנחנו נקבל את ההחלטה לאישור סופי של התכנית". 

"למען תחושת היציבות של התלמידים - פתיחת שנת הלימודים צריכה להיות ב-1 בספטמבר"

שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון

בנט הדגיש כי תלמידי העל-יסודי יתחסנו וילמדו כרגיל החל מה-1 בספטמבר, אולם תלמידי בבתי הספר היסודיים יידרש לדאוג לכיתות נקיות מקורונה. "אנחנו נשתדל ככל האפשר ללמוד במקומות מאווררים או בשטח הפתוח. מחר אנחנו נודיע על מועד פתיחת שנת הלימודים ביסודי ובגנים", הבהיר.

גם שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התייחסה לדיון החשוב שיתקיים היום. "אציג בדיון את חשיבות פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר לכל הגילים – מגיל גן ועד י"ב למען תחושת היציבות והוודאות של התלמידים, המורים וההורים", הבהירה.

תלמידים מגיעים לבית הספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
"שרי הקבינט ישמעו באופן ישיר את נציגי ההורים, המורים והתלמידים" | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90 )
שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90

עוד מסרה: "שרי הקבינט ישמעו באופן ישיר את נציגי ההורים, המורים, התלמידים ואנשי המקצוע מתחום החינוך אשר ישתתפו בישיבת הקבינט וישקפו את עמדתם לגבי הסוגיות השונות כפי שעולה מהשטח בשנה וחצי האחרונות".

בפני השרים יוצגו מחר 3 אפשרויות לפתיחת שנת הלימודים: הראשונה והמקובלת על רוב השרים - פתיחה ב-1 בספטמבר. השנייה, פתיחה ב-8 בספטמבר, אחרי ראש השנה. השלישית, פתיחה ב-1 באוקטובר – בטענה שאולי עדיף שלא להסתכן בעלייה בתחלואה ולדחות את הפתיחה בחודש. זו האפשרות הכי פחות מקובלת על השרים.

סימנים לאופטימיות?

מנת החיסון השלישית, הבוסטר, מעוררת שביעות רצון אצל המומחים. ניכר כי המנה השלישית נותנת הגנה טובה יותר משתי המנות הראשונות. המומחים מעריכים כי ההגנה גדולה פי 8 או 10 מ-2 המנות הראשונות.

להערכת המומחים, יעילות החיסון השלישי צפוי להתארך למשך שנה – כמעט פי 2 מהמנה הראשונה והשנייה. חשוב להדגיש כי מדובר בהערכה ולא בהשערה מדעית, זאת מכיוון שישראל מהווה מעבדה העולמית. לאור התוצאות הטובות, גורמים המעורים בפרטים טוענים כי ישראל נערכת למועד פתיחת החיסון עבור כלל האוכלוסייה. להערכתם, האפשרות תיפתח כבר בשבוע הבא .

ממחר: ההגבלות על האולמות

במשרד הבריאות מבקשים להבהיר כי כל עסק שחל בו תו ירוק – מחוייב לקיים את הנחיות התו הירוק ללא קשר למיקומו – לדוגמה: ג'ימבורי, מסעדה או קולנוע שנמצאים בתוך קניון. עוד מזכירים במשרד הבריאות כי היום ייכנסו לתוקפן גם ההגבלות על אולמות האירועים.

לפי ההנחיות החדשות, בכניסה לאולם או גן אירועים תידרש הצגת תעודות תו ירוק מכל הנוכחים. כמו כן, תחול מגבלות התקהלות של עד 500 אנשים במקום פתוח ועד 400 אנשים בחלל סגור. באירועים פרטיים או בבתים תוגבל ההתקהלות בשטח פתוח ל-100 אנשים ובשטח פתוח ל-50 אנשים.

במשרד הבריאות מבהירים כי בנוסף למגבלה המספרית, לא יהיה ניתן לקיים אירועים עם התקהלות העולה על 75% מהתפוסה המקסימלית של המתחם. למשל: מתכם שנועד לארח 1,000 אנשים, יוכל לאפשר כניסה ל-750 אנשים לכל היותר.