משרד הבריאות מתכנן להמליץ לחסן בקרוב במנה שלישית של חיסון נגד קורונה קבוצות אנשים בעלי מחלות רקע קשות - כך נודע היום (ראשון) ל-N12, זאת לאחר שחשפנו כוונה זו ב"תוכנית חיסכון" בשבוע שעבר. לפי התוכנית, ראשוני המתחסנים יהיו מי שסובלים ממחלות לב ומושתלי איברים - ובהמשך ייתכן שיוחלט להרחיב את מבצע החיסונים במנה שלישית לקבוצות נוספות באוכלוסייה שסובלות ממחלות רקע נוספות. 

הסיבה ליוזמה לחסן בפעם השלישית את קבוצות אלה, שמובילה פרופ' גליה רהב מבית החולים שיבא בתל השומר, היא העובדה שרוב האנשים שלהם מחלות רקע קשות לא פיתחו נוגדנים כראוי ואין להם הגנה מספקת מפני הנגיף. פרופ' רהב, שערכה מחקרים בנושא שאוששו זאת, פנתה בסוגיה לחברת "פייזר" ולמשרד הבריאות - ובגופים אלה נתנו אישור ראשוני לחסן במנה שלישית - זאת בכפוף לאישור ועדת החיסונים של משרד הבריאות. 

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
בקרוב: מנה שלישית למדוכאי חיסון? | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90
ועדת החיסונים תתכנס הערב ותקבע את לוח הזמנים ומי יהיו הקבוצות הרלוונטיות לחיסון נוסף בשלב הראשון. ההערכה היא שלא כל מדוכאי החיסון יקבלו חיסון נוסף, אלא רק כאלה שעומדים בקריטריונים. תחילה, נראה שיאפשרו למושתלי איברים שלא פיתחו נוגדנים להתחסן - ולאחר מכן ייתכן שהמבצע יורחב לקבוצות נוספות.

בנוסף לכינוס ועדת החיסונים של משרד הבריאות, מחר (שני) צפויה להתכנס גם ועדת הלסינקי - זאת מאחר שנדרש אישור גם של ועדת הניסויים למהלך. אם הצעד יאושר על ידי כל הגורמים הרלוונטיים, ההערכה היא שיחלו לחסן את הקבוצות הרלוונטיות באוכלוסייה בתוך שבועות במספר בתי חולים גדולים ברחבי הארץ.