הרופא שעונה למתנגדי החיסונים: יותר ממיליון ישראלים בחרו שלא להתחסן בכלל נגד קורונה. הנימוקים נעים בין פחד אמיתי, אי אמון במערכת - וגם הרבה פייק ניוז מהרשתות. כחלק מפרויקט מיוחד של "אולפן שישי", הזמנו חמישה לא מחוסנים לשיחה פתוחה עם ד"ר מאיר עזרא-אליה, רופא שמקדיש את חייו לשכנע אנשים להתחסן - ולא רק נגד קורונה. האם הוא הצליח לשכנע אותם לקבל בכל זאת את החיסון?  

יסמין סביצקי: "חליתי ואני לא חושבת שהחיסון ישפיע עליי"

"החלטתי שלא להתחסן, מכיוון שהמידע הראשוני לגבי החיסונים היה מאוד חלקי", טענה יסמין סביצקי, תושבת תל אביב. "אני מעל 30 שנה במערכת הבריאות. אני חליתי, זאת אומרת שכבר עברתי ועברתי את המחלה מאוד קשה, ויצאתי ממנה גם עם נזקים, עדיין. אני עדיין לא חושבת שהחיסון, בין אם אני אבצע ובין אם אני לא אבצע אותו, בסופו של דבר, ישפיע עליי ועל יכולת ההתמודדות של הגוף שלי או המערכת החיסונית שלי עם המחלה".

יסמין סביצקי (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
יסמין סביצקי | צילום: חדשות 12, חדשות 12

ד"ר עזרא אליה: "עם אמונות קשה לי להתווכח, עם המספרים שאנחנו יודעים - אנחנו יכולים. יש לנו נתונים לא רעים ממחלימים, גם בארץ וגם בחו"ל, על היעילות של חיסון אחד נוסף, לא שניים, לאוכלוסייה הזאת, כדי לוודא שההגנה נשארת לאורך זמן. אנחנו רואים מחלימים שחולים שוב, ובעצם, עם חיסון אחד אנחנו מקבלים הגנה שהיא יחסית מאוד-מאוד טובה. דווקא עכשיו הנתונים מזן דלתא מראים לנו שההגנה טובה יותר. אני מזמין אותך לנבור בנתונים ואפילו, להתייעץ עם רופא, לראות את המספרים ומה זה נותן לך ובסוף לעשות החלטה שהיא כמה שיותר מושכלת וכמה שפחות רגשית".

עידו זיו: "בן אדם שעשה חיסון ובן אדם שלא יכולים להידבק"

"אני לא מעוניין לדבר על הסטטוס החיסוני שלי", הדגיש עידו זיו, בן 28 מבאר שבע. "אני לא חושב שבן אדם כרגע צריך להציג את זה - לא בפני מצלמה, לא בפני מארחת. אני חושב שעצם זה שבן אדם שעשה חיסון ובן אדם שלא עשה חיסון - שניהם יכולים להידבק, שניהם יכולים להדביק, אז אני, כבן אדם הגיוני - למדתי: כשעשיתי חיסון למחלה מסוימת, אני לא אידבק בה. אני בן אדם מתמטי. אין לי נתונים מספריים, אני ראיתי חדשות - כמו כל אדם". 

עידו זיו (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
עידו זיו | צילום: חדשות 12, חדשות 12

ד"ר עזרא אליה: "זה מאוד מבלבל שיש אנשים שהתחסנו ובכל זאת חלו, נכון? ההסבר הוא שאין אף חיסון מכל החיסונים שקיבלת כילד שעובד ב-100%. חיסון החצבת, שנחשב לחיסון הטוב ביותר שיש לנו, נותן הגנה של 92% אחרי מנה אחת. כלומר, זה שהתחסנת פעמיים, לא מבטיח לך שלא תחלה. הוא מבטיח לך שהסיכוי שתחלה הוא הרבה יותר קטן מהסיכוי שלא תחלה - והסיכוי שאם תחלה, תחלה קל, לעומת מישהו שהוא לא מחוסן. בזן דלתא יש הבדלים של עד פי 8 בין מחוסן ולא מחוסן".

אייל רדלר: "מתנגד לתו הירוק, אין תכלית למניעת הדבקה"

"בחרתי שלא להתחסן, משום שיש לי ספקות לגבי הבטיחות והיעילות של החיסון", אמר אייל רדלר, בן 49 מהוד השרון. "אנחנו רואים מדינות אחרות שנפתחו לחלוטין, ללא שום תוצאות, חוץ מהידבקות כמובן. לא אכנס עכשיו לנתונים הספציפיים של פלורידה או כל מדינה אחרת, אבל אני עדיין חושב שהמטרה של מניעת הדבקה, אין לה שום תכלית סבירה. אני מתנגד לתו הירוק ברמה העקרונית. אבל גם כשאני מסתכל על זה שלא אכפת להם מהחירות של האנשים, אין בזה היגיון".

אייל רדלר (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
אייל רדלר | צילום: חדשות 12, חדשות 12

ד"ר עזרא אליה: "אין 100% ואין 0%. כל מה שאני עושה ומדבר עליו הוא להקטין את הסיכויים למחלה קשה, למוות, לתחלואה ולבידוד".

אבישי ביטון: "שקיפות לא קיימת, יש מה להסתיר"

"יש המון סיבות ללמה אני לא מתחסן, העיקרית מביניהן זה שיש חוסר שקיפות וחוסר אמון שלי במערכת", אמר אבישי ביטון, בן 34 מזכרון יעקב. "ההחלטה שלי שלא להתחסן היא לא החלטה שהיא רק לקורונה. מגיל קטן אני קולט ששקיפות לא קיימת, ואני עובד לפי עיקרון פשוט: כשמישהו שומר על מידע בחיסיון, יש מה להסתיר. ואם יש מה להסתיר, אני מחוץ למשחק".

יסמין סביצקי (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
אבישי ביטון | צילום: חדשות 12, חדשות 12

 ד"ר עזרא אליה השיב: "בסופו של דבר, אני רופא ואיש של מדע, איש של מספרים. ככה אני מנהל את החיים שלי ואת ניהול הסיכונים בחיים שלי בכל ההחלטות. נראה לי גם יהירות מצידי לנסות אפילו להתחיל לשכנע מישהו שלא מחוסן בחיסוני שגרה להתחסן לקורונה".

דפנה תורג'מן: "היה לי שיתוק בחצי פנים, אני חרדתית"

 "אני דפנה, ולא רק שאני פוסט-טראומטית וחרדתית - לפני 3 שנים היה לי שיתוק בחצי פנים (פציאליס). הייתי בלחץ מטורף ולקח לי חודש וחצי לחזור לעצמי. כשהבנתי שהחיסון יכול לעורר את זה, אז החלטתי שאני לא יכולה להרשות לעצמי להכניס את זה לגוף שלי - ואני לא הולכת לעבור את זה שוב". 

יסמין סביצקי (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
דפנה תורג'מן | צילום: חדשות 12, חדשות 12

ד"ר עזרא אליה: "הפציאליס יהיה משחק ילדים - ואני לא מזלזל בו לרגע. בסופו של דבר, מה שאני מציע לך הוא ללכת ולראות מה ההערכה הכי גבוהה, אחד לכמה. יש סיכוי גבוה שתפגשי את הקורונה. אני חושב שהבריאות הנפשית שלך היא חשובה יותר מהסיכוי שהוא יחסית נמוך, שתקבלי פציאליס. תעשי את החיסון עכשיו ואת כנראה תהיי מוגנת יותר".