ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש היום (חמישי) עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי משרדו, על מנת ליישר את ההדורים  אחרי הדברים שנשא נגד מערכת הבריאות מעל בימת האו"ם. בפגישה הדגישו בנט והורוביץ כי הם מייחסים חשיבות רבה לעמדת גורמי המקצוע גם כשהיא שונה מעמדת דרג מקבלי ההחלטות. הערב פרסמנו במהדורה המרכזית חלק מהדברים שנאמרו באותה הפגישה, שלא מצאו את דרכם אל ההודעה הרשמית המשותפת שהוציאו שני הצדדים.

בכירי משרד הבריאות סיפרו על התחשוות הקשות לאחר הנאום: "ציפינו לשמוע באו"ם מחמאות ושמענו דברים אחרים, זה פגע בנו אבל בעיקר פגע באמון הציבור". בנט סיפר כי קיבל את התחושה ש"מתדרכים נגדו מבפנים".

מלבד בנט והורוביץ, בפגישה השתתפו גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, וממונה הקורונה, פרופ׳ סלמן זרקא.

"בין הצדדים לא הייתה מחלוקת, כי בעוד שהדרג המקצועי נדרש להציג את המלצותיו המקצועיות, על דרג מקבלי ההחלטות לבחון את מכלול השיקולים הרלוונטיים ולקבל את ההכרעות הלאומיות", נכתב בהודעה משותפת של בנט והורוביץ. "ראש הממשלה הביע את הערכתו הרבה לאנשי משרד הבריאות ולעובדי מערכת הבריאות כולה, והבהיר למשתתפים, כי שיתוף הפעולה ההדוק שאפיין עד כה את ההתמודדות עם נגיף הקורונה יימשך".

במקביל, נתוני התחלואה הדועכים מראים שייתכן שהגל הרביעי מתקרב לסיומו. רק בתחילת החודש, נתוני התחלואה בנגיף הקורונה היו גבוהים ואף ריחפה באוויר תחושה של סגר. במהלך החודש ועם הגדלת המתחסנים במנה ה-3, התחלואה בדעיכה – מספר החולים קשה שמתווספים בכל יום ירד משיאו בגל התחלואה, יותר מ-100, בחצי ועומד היום (חמישי) על 56. גם במספר הכולל של החולים קשה ישנה בלימה – 639 היום לעומת כ-750 חולים בשיא.

סיקור הקורונה ב-N12:

• כמה נדבקו בקורונה אחרי החיסון השלישי?

• תופעות הלוואי של החיסון השלישי

גם במקדם ההדבקה, השינוי נראה בנתונים. אחרי שכבר עמד בשיאו בגל הנוכחי, ב-5 בספטמבר, על 1.15 – המקדם צנח ל-0.72. כלומר היום, כל 100 חולים חדשים מדבקים 70 אחרים בלבד. את המגמה הזאת ניתן להראות גם בשיעור החיוביים בבדיקות הקורונה – בתחילת החודש, 8.42% מהבדיקות היו חיוביות – ואילו היום המספר נמוך בהרבה ועומד על 3.65%.

ראש הממשלה נפתלי בנט מצביע (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
אחרי הדברים באו"ם, בנט נפגש עם בכירי משרד הבריאות | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

הירידה במקדם ההדבקה ובאחוז החיוביים בבדיקות הקורונה נראית גם בנתוני התחלואה. בעוד שבתחילת החודש, הנתונים הגיעו לשיא עם יותר מ-11,300 נדבקים חדשים ביום, אתמול אובחנו 3,550. ממוצע הנדבקים חדשים השתנה גם הוא בהתאם – מ-9,737 נדבקים חדשים ביום בשיא הגל הרביעי ל-4,517 כעת. גם במספר החולים קשה שמתווספים מידי יותר ניתן לראות ירידה ברור - מיותר מ-100 בשיא הגל עד 56 חולים קשה חדשים אתמול.

עד היום, התחסנו בישראל 6,108,800 במנה אחת של חיסון נגד קורונה. מתוכם, 5,632,689 התחסנו גם במנה השנייה של החיסון. את מנת הבוסטר, שנחשבת למשמעותית בבלימת הגל הנוכחי, קיבלו 3,326,167 אנשים.