בחזרה לתו הירוקעל רקע העלייה במספר המאומתים לקורונה, בכירי משרד הבריאות הביעו דאגה והם צפויים להמליץ, בעקבות דיון מיוחד שנערך הלילה (ראשון), על החזרה מוגבלת של "התו הירוק". קבינט הקורונה יתכנס מחר (שלישי) כדי להכריע אם להטיל הגבלות שיסייעו לבלום את התפשטות הנגיף - למרות מדיניות "הבלימה הרכה" שמוביל ראש הממשלה נפתלי בנט. לצד זאת, מסתמן כי כבר בימים הקרובים יחלו במתן המנה השלישית למדוכאי חיסון. 

הקורונה בישראל (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
התו הירוק עשוי לחזור במתכונת חלקית | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

ההמלצה על "תו ירוק לייט" צפויה לחול על אירועים רבי משתתפים שמתקיימים בחללים סגורים. בהתאם לכך, מי שלא מחוסן לקורונה יוכל להיכנס אליהם רק בכפוף להצגת תוצאה שלילית של בדיקת קורונה.

אלו סימני השאלה שמתעוררים

בתוך כך, עולה הקושי בנוגע להיערכות הנדרשת לכך מבחינה טכנית, שכן מדובר בהצבת עשרות אם לא מאות עמדות של בדיקת קורונה ברחבי הארץ. עוד נשאלת השאלה - איך מתכוונים להפעיל אותן והאם הציבור יהיה זכאי לבצע בדיקות בחינם, כדי לאפשר את קיום האירועים הללו. שר הבריאות ניצן הורביץ צפוי לוודא שניתן יהיה לאכוף וליישם את ההמלצה - בטרם מתן אור ירוק לכך מכיוונו.

מנה שלישית למדוכאי חיסון - וייתכן שגם לבני 60 ומעלה

על רקע הקדמת משלוח החיסונים של פייזר לתחילת אוגוסט, כפי שהודיע בנט בישיבת הממשלה שנערכה אתמול - נבחנת האפשרות לחסן במנה השלישית מבוגרים בני 60 ומעלה. כרגע מדובר בהחלטה שנויה מאוד במחלוקת ובארה"ב לא מתלהבים ממנה. בשלב זה מסתמן כי ההמלצה היא לחסן כבר בימים הקרובים במנה שלישית מדוכאי חיסון ולהמשיך להתחבט בשאלה אם לחסן במנה השלישית גם מבוגרים.

השיח סביב החזרת ההגבלות מתנהלת בצל ההחלטה של בנט וקבינט הקורונה להשיק מדיניות שקובעת כי עלינו ללמוד לחיות לצד הקורונה לאורך זמן - ללא סגרים והגבלות משמעותיות. על כן, עולה גם השאלה אם נכון להעביר החלטה כזו - בזמן שמספר החולים הקשה נמוך מ-50.

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
המשלוח של פייזר יגיע ב-1 באוגוסט | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס פרופ' נחמן אש, אמר אמש בריאיון ל"המהדורה המרכזית" כי איננו חושב שנגיע לממדי התחלואה של הגלים הקודמים. כשנשאל לגבי קיום חתונה רבת משתתפים בספטמבר, השיב: "זה על כרעי תרנגולת. עוד מוקדם לדעת, לא יודע אם הייתי ממליץ לקיים חתונה בספטמבר".

"מנה שלישית זו התלבטות של כל העולם", המשיך פרופ' אש. "כל העולם מתלבט בזה. אנחנו צריכים לראות מחקר. אין מחקר שקובע שיש ירידה בחיסוניות אחרי חצי שנה. ההחלטה תהיה מקצועית ולא נחפזת כדי למנוע התפרצות יותר גדולה".

כשנשאל אם בכוונת הממשלה לחדש את התו הירוק, פרופ' אש השיב: "אנחנו עוד מתחבטים ודנים בזה. השיקולים הם מורכבים גם בהיבט הפרקטי - איך אפשר לעשות הרבה בדיקות, על חשבון מי ואיך אפשר לאכוף". על ההיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים אמר: "אנחנו נערכים. ככל שנצליח להוריד את התחלואה, אני מקווה שזה יקרה".

בנט בישר על הקדמת משלוח החיסונים של פייזר לתחילת החודש הבא, בתום שיחות שהתנהלו עם מנכ"ל החברה אלברט בורלא - מה שיאפשר "מלאי רציף של חיסונים במדינת ישראל" - לדבריו. "אני מבקש להדגיש: יש חיסונים לכולם. גם מנה ראשונה יש לנו כרגע במלאי וגם מנה שנייה שתגיע, כאמור, בתחילת אוגוסט. מי שעוד לא התחסן, צעירים ומבוגרים כאחד – צאו היום להתחסן", אמר.