יממה לאחר פרסום הגבלת ההתקהלות באולמות וגני אירועים, פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא הזהיר היום (שני) מפני עלייה נוספת בתחלואה והתריע כי אלו הרגעים אחרונים שבהם אפשר לפעול כדי להימנע מסגר. "אנו ממשיכים לראות עלייה בנתונים וזה מטריד אותנו", אמר הפרויקטור בתדרוך לתקשורת. "אנחנו ברגעים של הכרעה, כולנו צריכים לעשות מאמץ גדול. גם לשמור על הנחיות, מסכה, התו הירוק, הקפדה על בידוד ולהימנע מהתקהלויות. הנשק הכי טוב זה לצאת ולהתחסן, לא משנה אם זה חיסון ראשון, שני או שלישי".

"אנחנו מודאגים ואנחנו בזמן קריטי", ציין פרופ' זרקא. "אנחנו בהחלט מודאגים ובוחנים אפשרות להדק את הגבלות ההתקהלויות ולצמצם אותן".

חיסון שלישי  (צילום: ap)
מתחם חיסונים בבית החולים איכילוב | צילום: ap

הפרויקטור התייחס גם להבדל בהגבלת ההתקהלות בין מגרשי כדורגל ומסיבות לבין חתונות. "יש שוני בין חתונה לבין משחק כדורגל", טען פרופ' זרקא. "בחתונה אנשים מסתובבים, אוכלים ורוקדים בלי מסכה והיכולת שלנו להדביק זה את זה יותר גבוהה יותר. לגבי מגרשי כדורגל, כשהם בחוץ הם גם עובדים לפי התו הירוק, שזה אומר מחוסנים, מחלימים או מי שעבר בדיקת אנטיגן (מהירה) ונכונה ל-24 שעות בלבד. היושבים במשחקי כדורגל הם במקומות מסומנים, עם מסכה ובלי אוכל - ולכן מידת הסיכון נמוכה יותר". עם זאת, הפרויקטור הזהיר: "ככל שהתחלואה תעלה יכול להיות שגם נצמצם את כמות האנשים שתשב במגרש".

על השאלה אם ישראל הייתה במצב אחר היום לו הקבינט היה מחליט על הגבלת תו ירוק מלא מוקדם יותר, השיב פרופ' זרקא: "משרד הבריאות מביא המלצות להידוק יותר משמעותי ולהקפדה וצמצום ההתקהלויות וכמקובל הקבינט דן בדברים ולשמחתי לאחרונה קיבל את ההמלצות שלנו". הוא הוסיף: "כרגע נמצאים בנקודת זמן מאוד חשובה וחשוב שכן נקיים את התו הירוק ונשמור על כמות ההתקהלויות - נצטרך לבחון אם הכמות מספקת או שצריך לבחון אותה שוב".

פרופ' זרקא התייחס למבצע החיסונים במנה השלישית ובירך את ההחלטה לחסן במנה שלישית בני 60 ומעלה: "אנחנו עוקבים אחר הנתונים ורואים שאין תופעות לוואי שלא הכרנו ושיש פחות תופעות לוואי מאשר המנה השנייה". הפריקטור המשיך: "וידאנו שהבטיחות נמצאת במקום הראשון וראינו תוצאות חיוביות מבחינת היעילות - ונכון להיום לא מאושפז בבית החולים אף אדם כתוצאה מחיסון השלישי".

אנשים הולכים ברחוב עם מסכות (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
הפרויקטור: בוחנים הגבלות נוספות בהתקהלויות | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

הפרויקטור חזר והדגיש כי משרד הבריאות עוקב אחר הנתונים של תופעות הלוואי של המנה השלישית - "לפחות מספר פעמים ביום יחד עם הקופות". לדבריו, "אנחנו רואים כרגע שמי שקיבלו 3 מנות של החיסון - רואים שהם לא חולים, לא נמצאים בבית החולים ולא נמצאים ב-530 החולים קשה".

"אחרי שכבר מיליון איש קיבלו את החיסון אני רוצה לקרוא לבני יותר מ-50: בואו להתחסן, תשמרו על עצמכם ותתרמו לירידה בתחלואה", הוסיף פרופ' זרקא. 

משרד הבריאות: הגבלת התקהלות שונה לחתונות ומסיבות

ההגבלה החדשה בהתקהלות הפתיעה את הציבור, מכיוון שבישיבת הקבינט האחרונה שהתקיימה הוסמכו השרים לקבוע הגבלת התקהלות באירועים – אך לא הייתה החלטה על המספר המדויק. בנוסף להגבלה המספרית של 500 איש במקום פתוח ו-400 איש בחלל סגור, משרד הבריאות אוסר להתקהל באירועים יותר מ-75% מהתפוסה המירבית האפשרית של המתחם.

אנשים הולכים ברחוב עם מסכות (צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש/90 )
אנשים הולכים ברחוב עם מסכות | צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש/90

ההחלטה הזו מעלה את השאלה - מדוע תחת התו הירוק ניתן להתקהל עד 1,000 איש במקום סגור ועד 5,000 במרחב פתוח, ולעומת זאת באירועים ההגבלה הוחמרה משמעותית? במשרד הבריאות טוענים שיש הבדל בסיכויי ההדבקה בין האירועים.

במשרד הסבירו שההבדל בסיכויי ההדבקה הוא בכך שבאירוע שבו מקומות ישיבה מסומנים או בהופעה שנערכת בחוץ, יש פחות מגע פיזי בין הקהל לעומת אירועים שבהם יש הגשה של אוכל ושתייה וריקודים צפופים. עוד טענו במשרד שבאירוע שבו מספר רב של אנשים שמכירים זה את זה, יש יותר מגע פיזי קרוב בין המשתתפים.