מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הודיע הבוקר (שלישי) כי יבוטלו דרישות התו הירוק בבריכות השחייה החיצוניות – כפי שפרסמנו אמש במהדורה המרכזית. בדיון בוועדת החוקה הזהיר פרופ' אש כי נעצרה מגמת הירידה בתחלואה שהתחילה לפני כשבוע ומקדם ההדבקה עומד בימים האחרונים סביב 1. לדבריו, "הירידה במספר המאומתים עדיין לא מתרחשת - ממוצע של 8,000 מאומתים ליום זה שיא שלא היה קיים באף אחד מהגלים הקודמים. גם לא בגל השלישי".

"אנחנו בוחנים כל הזמן את הצורך בעדכון התו הירוק", אמר מנכ"ל משרד הבריאות. "קודם כול אנחנו מדברים על בריכות בחוץ בגלל סיכויי ההדבקה היותר נמוכים וגם בשל כך שילדים לא מחוסנים צריכים לעשות בדיקות מדי יום וזה נטל גדול. התלבטנו לנוכח מה שתיארנו אם נכון להעביר את הבריכות מתו ירוק לתו סגול אך החלטנו לבטל את התו הירוק בבריכות החיצוניות, וזה נראה לנו נכון מבחינת האיזון. זה צעד ראשוני המובא בתקנות החדשות".

פרופ' אש התייחס לעלייה בתחלואה בימים האחרונים וציין כי אם לפני שבוע היינו בכיוון של ירידה ברורה, בימים האחרונים אנו רואים עצירה במגמה. לדבריו, מקדם ההדבקה שעמד על 1.3 לפני שבועיים - ירד מתחת ל-1 וכעת נמצא סביב 1.

"כך שמספר המאומתים נשאר גבוה, עם ממוצע של 8,000 מאומתים, עם 'פיקים' כמו אתמול של 10,000", הסביר פרופ' אש. "לצד זה לא רואים ירידה במספר החולים קשה שעומד על סביב 700, על אף ירידה קלה ביומיים האחרונים". עוד הוסיף: "אם מסתכלים על החולים במצב קריטי המונשמים רואים עלייה בימים האחרונים מ-150 ל-190 ואקמו עלה מ-23 ל-31".

"יש פה גם השפעה של החגים ותחילת שנת הלימודים", הבהיר פרופ' אש. "אנחנו לא רואים עלייה בתחלואה אבל אנחנו מקווים לראות בימים הקרובים המשך ירידה בתחלואה. זה כרוך בקשר בין המחוסנים ללא מחוסנים. רואים קצת האטה בחיסונים בגלל החג".

בדיקות קורונה בנתב"ג (צילום: פלאש 90)
"מגמת הירידה נעצרה, נמצצאים בשיא מאומתים מאז פרוץ המגפה" | צילום: פלאש 90

על פי נתוני משרד הבריאות שהתפרסמו אמש, ביממה האחרונה אותרו 7,686 מאומתים חדשים. מספר החולים קשה ירד ל-791 (לעומת 697 בדיווח הקודם) מתוכם 187 מונשמים. מספר המתים עלה ב-46 ועומד על 7,384.