פחות מתחסנים - פחות אכיפה: העלייה בתחלואה על רקע התפרצות זן ה"דלתא" ממשיכה להדאיג את משרד הבריאות ואת כלל הציבור הישראלי. היום (ראשון) במשרד הבריאות עידכנו כי בחברה הערבית נותרו 547 אלף לא מחוסנים (מגיל 12 ומעלה).

כמו כן, ניכר כי אמון החברה הערבית במנת החיסון השלישית יורד גם כן. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 16 אלף תושבים ערבים בלבד חוסנו במנה השלישית (זאת מתוך יותר מ-100 אלף שזכאים לה). בדיקות שנערכו בנושא מצביעות על כך שרבים בחברה הערבית לא התחסנו מעצלנות, אחרים העידו כי אינם מתחסנים עקב חוסר אמון בממסד.

קורונה בחברה הערבית, מזרח ירושלים‎ (צילום: פלאש 90, אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
קורונה בחברה הערבית, מזרח ירושלים | צילום: פלאש 90, אוליבר פיטוסי, פלאש 90

לצד היקף ההתחסנות הנמוך בחברה הערבית, נראה כי ישנו קושי רב גם במניעת הדבקה. הסיבות לקצב ההדבקה הגבוה בחברה הערבית רבות, ובראשן: היעדר אכיפת התו הירוק, כמות גדולה של מפרי בידוד ששבים מחו"ל ומאמצי הסברה נמוכים.

לכל זאת יש להוסיף את העובדה שמאמצי ההסברה בחברה הערבית עדיין לא יצאו לדרך כמו שצריך. להבנתנו, רק ביומיים האחרונים משרד הבריאות, לשכת הפרסום הממשלתית וגורמים נוספים החלו לפעול לקידום הנושא. לצד זאת, חשוב להדגיש כי כוח ההשפעה של ההנהגה המקומית ואנשי הדת על החברה הערבית גדול מכוח ההשפעה של כל חברי הכנסת יחדיו. עד כה, עדיין לא יצאה קריאה רשמית ומשמעותית מפי כל אנשי הדת וראשי הרשויות.