משרד הבריאות פרסם הערב (שבת) את נתוני תחלואת הקורונה בישראל והם לא מעודדים: מספר הנדבקים היומי ממשיך לעלות ועומד כעת על 2,435 ביממה האחרונה, מספר החולים קשה עלה ל-201 (לעומת 167 בדיווח הקודם) ומספר המונשמים ל-31.

98,759 בדיקות קורונה נעשו אתמול, מתוכם כאמור נמצאו 2,435 נדבקים בנגיף – שיעור מאומתים של 2.49%. בסך הכול כרגע יש 18,265 חולים פעילים, מתוכם 326 מאושפזים בבתי חולים, 201 במצב קשה ו-37 במצב קריטי. 5,783,867 ישראלים התחסנו עד כה במנה ראשונה ו- 5,373,044 התחסנו במנה שנייה.

פרופ' עידית מטות מבית החולים איכילוב הביעה את תמיכתה במתן מנת חיסון שלישית לאוכלוסייה. לדבריה, למרות שעדיין ה-FDA  לא נתן אישור למנה הנוספת – "לא לכל דבר צריך לחכות למחקרים, בוודאי לא בתקופה שכזאת".

"אני לא הייתי מחכה לנתונים", ציינה פרופ' מטות. "מה שהציל אותנו מהמגפה זה לא הסגר, זה החיסון – שעתם היפה של המדענים והווירולוגים".

פרופ' עידית מטות (צילום: N12)
פרופ' עידית מטות: "בעד מנת חיסון שלישי" | צילום: N12

"תגבור של חיסונים נעשה גם במחלות אחרות – זה לא משהו שלא קיים", היא הסבירה. "האם זה משהו שיכול לעזור? בהחלט. האם זה עלול לעשות תופעות לוואי קשות? אנחנו לא יודעים על זה עדיין. אנשים כבר קיבלו חיסון שלישי, אנחנו לא הראשונים לקבל - אז אני חושבת שבניהול סיכונים נכון זה הדרך. בהחלט הבחירה תהיה בחירה אישית כמובן. מי שלא ירצה – לא יקבל".

"אנחנו בתקופה מאוד יחסית רגועה מבחינת החולים המונשמים - הקריטיים מה שנקרא", ציינה פרופ' מטות. "מבחינת החולים שבמצב קשה, צריך לדעת שחלק מהחולים קשה זה כאלה שמגיעים עם מחלות אחרות ושנמצא שיש להם קורונה". לדבריה, מחלת הקורונה בתקופה זו מתבטאת באופן שונה, גם בקרב המחוסנים, וכעת רוב האנשים המאושפזים הם בני 70 ומעלה.