משרד הבריאות עדכן הערב (חמישי) את נתוני התחלואה בלוח הבקרה ולפי העדכון בבתי החולים מאושפזים 37 חולים במצב קשה - ירידה של תשעה חולים, זאת לאחר שהבוקר פרסמנו את הפערים בנתוני החולים במצב קשה. הבוקר, דווח במשרד הבריאות על 46 חולים מאושפזים במצב קשה, בעוד שבמחלקות הקורונה בבתי החולים ברחבי הארץ עמד הנתון על 32. הסיבה לפער: 14 חולים נוספים שנדבקו בקורונה, החלימו ממנה וכבר אינם מדבקים - מאושפזים בשל סיבוכים במחלקות אחרות של בתי החולים. פער בהשוואת הנתונים עלה גם בבדיקה שערך "ידיעות אחרונות", שלפיה היו 27 מאושפזים במצב קשה - 19 פחות מנתוני משרד הבריאות. 

המדיניות של משרד הבריאות לכלול בנתוני המאושפזים גם את אלו שכבר החלימו מהנגיף נהוגה עוד מתחילת המגיפה ובכך נוצרים הפערים בין המצב בפועל במחלקות הקורונה, לבין הנתון הגבוה יותר שמוצג בדוחות. על כך דיווחנו כבר בחודש נובמבר ב-N12.

בית החולים שיבא (צילום: יוסי זליגר, פלאש/90 )
בית החולים שיבא | צילום: יוסי זליגר, פלאש/90

בראיון במהדורה המרכזית פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לתיקון הנתונים: "אני לא חושב שיש כאן טעות, לגבי העדכון האחרון - אולי חלק מן החולים במצב קשה השתפרו. אין פה פער: ההגדרה לא השתנתה - קורה מצב שחולי קורונה שאושפזו בגלל קורונה במצב קשה הפכו להיות לאחר שבועיים-שלושה או חודש ללא מדבקים. כרגע הם לא חולים בקורונה אבל הם חולים קשה בגלל סיבוכים של קורונה ולכן הם נחשבים. המספרים שעליהם אנחנו מדווחים אינם שנויים במחלוקת - מתחילת המגיפה נעשה שימוש באותו בסיס בדיוק להשוואת חולים קשים".

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקת הקורונה בהדסה אמר: "יש גדילה בתחלואה שצריכה תשומת לב אבל לא הגיעה לממדים של 150 חולים במצב קשה, אז נצטרך לתת את הדעת גם לאמצעים נוספים להורדת התחלואה. אני הייתי מתייחס רק לחולים קשים חדשים ומסתכל על מספר המאומתים".